Pomůže to zejména obchodníkům, kteří si stěžovali na problémy se zásobováním i nižší tržby.

„Práce pokračují v zásadě podle stanoveného harmonogramu. Finální datum ukončení prací není v tuto chvíli ohroženo. Do konce října by mělo být vše hotovo,“ ujistil mluvčí radnice Marek Juráň.

Rekonstrukce náměstí za zhruba šedesát milionů korun začala v polovině dubna a oproti původnímu plánu je rozkopaná mnohem větší plocha.

„Rozsáhlá investice je spojená s instalací nové kanalizace, opravou dešťových svodů, instalací elektrických rozvodů pro veřejné osvětlení. Proto nebylo možné dodržet původně plánovaný harmonogram prací po etapách, kdy měla být vždy minimálně celá třetina náměstí přístupná. Práce postoupily na další místa rychleji, než se původně uvažovalo, což samozřejmě přináší obyvatelům, obchodníkům i podnikatelům nemalé potíže,“ vysvětlil mluvčí.

Ztráty potvrzuje Václav Sedláček, provozovatel restaurace U Dvou císařů, která je však v už opravené části náměstí. „Teď je to konečně dobré, ale komplikovalo mi to život hodně. V zásobování a chodilo i míň lidí,“ reagoval Sedláček.

Ovšem místní obyvatelka Marie Vybíralová je spokojená. „Paní starostka i naši konšelé se starají a bude to hezké. Není to nic příjemného, ale zase to není tak hrozné, že by někde byl provoz úplně omezený. Hlavně, že to tady bude zase hezké,“ těší se Vybíralová.

Už minulý týden se obyvatelům i návštěvníkům města otevřela severní část náměstí, ode dneška budou moci parkovat motoristé v západním úseku.

„Většina plochy Masarykova náměstí byla několik posledních týdnů kvůli rekonstrukci pro auta uzavřena. Od minulého týdne motoristé mohli k průjezdu a krátkému zaparkování využívat čerstvě vydlážděný severní úsek centra od ulice Dr. Beneše po ulici Medelskou,“ uvedl Juráň.

Od dnešní deváté hodiny ranní pak bude pro dopravu otevřena další opravená část náměstí, a to od Medelské ulice po ulici Školní.

„Nepůjde však tudy úplně projet, jediná příjezdová cesta na náměstí zůstane ulicemi Brníčskou, Pivovarskou a Dr. Beneše. Opustit centrum půjde i nadále pouze ulicí Medelskou. Nově otevřený úsek bude sloužit k odstavení vozidel a přispěje k lepší průchodnosti náměstí pro pěší i cyklisty. Ulehčí také zásobování některých obchodů,“ doplnil mluvčí.

S dlážděním komunikací pro pěší se začne první srpnový týden. Chodci se proto musejí připravit na lokální uzavírky.

Archeologové jen dohlížejí

Archeologické sondy a výkopy na Masarykově náměstí v Uničově dnešním dnem končí. Do konce rekonstrukce už budou badatelé jen dohlížet, zda se někde neobjeví nějaký významný nález.

„Celkem jsme prozkoumali jedenatřicet sond a dalších osmadvacet dokumentačních bodů souviselo s přípojkami pro kanalizaci a vodovod,“ řekl vedoucí výzkumu, archeolog Ladislav Kaiser.

Při svém bádání odborníci prozkoumali i vrstvy z počátků založení města, tedy z roku 1213.

„Zachytili jsme dlažby ze 14. století, převážně jsme našli keramiku a v humózních vrstvách se zachovaly kůže například z bot, našli jsme i dřevěné misky. Překvapením pak byl nález zdiva pranýře, o jehož prezentaci veřejnosti momentálně jednáme,“ pokračoval Kaiser.

Doplnil, že odkryli také základy kupeckých krámků a doklady lokálních požárů.