„Doma jsem se nudil a tak jsem sem vyrazil, zatím si maluju. Chodím sem hodně často, dívám se na výstavy nebo si hraju. Přijel jsem s maminkou, která musela do práce," řekl desetiletý Tonda Mikšík z Paseky. Do Šatlavy, jak se také muzeu říká, přišla i dvanáctiletá Michaela Havlíčková z Uničova. Vyrobila si několik dřevěných ozdob.

„Vyrobila jsem si kotvičku, podkovičku pro štěstí a srdíčko. Strašně mě práce se dřevem baví, napoprvé to bylo těžké a pak už to šlo samo. Někdy bych to chtěla ještě zkusit," řekla dívka a odcházela z řezbářské dílny do horního patra muzea, aby si mohla udělala růženec.Řemeslnou dílnu vedl řezbář Lubomír Ledr z Libiny, mimo jiné i autor každoročně rozšiřovaného uničovského betlému.

„Děvčata tady vydržela asi tři hodiny. Mám strach, aby se nepořezala, ale jsou šikovná," řekl řezbář. Se dřevem pracuje už asi dvacet let.

„Vyřezávám převážně betlémy, ale i jiné figurky. Dělal jsem taky pohádkový betlém, mám tady ale jen torzo své práce, zbytek mám zapůjčený v muzeu v Šumperku," ukazoval Lubomír Ledr na svou výstavku, ve které nechyběly postavičky Pata a Mata nebo motýl Emanuel. Řezbařina je pro něj koníček.

„Dřevo mi voní, je to pohoda. Je to trpělivá práce, ale když je výsledek dobrý, tak to potěší. A pokud to děti baví a nekašlou na to, tak s nimi rád posedím, povykládáme si, ukážu jim práci i jim pomůžu, aby věděli jak na to,"uzavřel muž.

Kromě rukodělných dílen se v sobotu v Šatlavě otevřela také výstava nazvaná Růženec.

„Prostřednictvím zhruba pěti desítek exponátů, především různých typů starých i soudobých růženců, etují a dalších drobností, chceme lidem přiblížit tuto meditativní modlitbu a současně modlitební pomůcku. Navíc říjen je katolickou církví označován jako měsíc růžence a v neděli 7. října se slaví svátek Panny Marie Růžencové," konstatovala autorka výstavy Nikola Hirnerová. Dodala, že expozice je určena zejména těm, již se označují za ateisty či nevěřící.

„Růženec je zmiňován v mnoha literárních dílech, setkáváme se s ním na obrazech. Ale lidé, kteří do kostela nechodí, často nevědí, k čemu a jak se používá. Proto budou artefakty doplněny několika textovými panely a pro děti máme připraveny pracovní listy," uzavřela Nikola Hirnerová. Výstava bude přístupná až do neděle 4. listopadu. (paš)