Ti po práci míří do hospod a potom opilí tropí výtržnosti. „Slušný člověk se bojí vyjít na ulici,“ uvedla seniorka Ludmila Manková. Stejně to vidí také Milan Kadlčík. „S vandaly, výtržníky a ničením majetku je to pořád horší. Vadí mi, že v noci nejsou ve městě vidět policisté,“ stěžuje si důchodce. Podobně na to nahlíží i vedení radnice. Proto také zastupitelstvo rozhodlo zřídit městskou policii, přestože se tomu léta bránilo, neboť to stojí miliony korun ročně. Strážníci se v ulicích města objeví v červenci. „Situace ve městě se zhoršila před dvěma roky, kdy Unex začal zaměstnávat stovky cizinců. Do té doby byl Uničov klidné město, strážníky jsme nepotřebovali. Teď se však lidé bojí o zdraví a majetek,“ uvedl místostarosta Dalibor Horák (ODS). „Bez městské policie se neobejdeme, i když nás provoz bude stát několik milionů korun ročně,“ dodal místostarosta.

Vedení společnosti Unex však tvrdí, že firma i brigádníci řádně platí daně a o bezpečnost občanů se musí postarat město. „To, že brigádníci a cizinci ve městě zvyšují kriminalitu, samozřejmě vnímáme jako problém. Rozhodně to však nejsou lidé zaměstnaní načerno,“ řekl personální ředitel Unexu Jan Klus. „O bezpečnost svých občanů by se mělo ve výraznější míře postarat město, které díky ekonomickému růstu firmy například nemusí řešit problém s uplatněním místních občanů na trhu práce,“ dodal Klus.

Uničovské strojírny v minulosti sponzorovaly sportovní oddíly a přispívaly na kulturu a aktivity pro děti. „V posledních čtyřech letech se však firma finančně nepodílí na žádných akcích či dění ve městě. Nesponzorují dokonce ani místní fotbalisty, kteří měli donedávna jméno firmy ve svém názvu. S vedením Unexu se nám bohužel nedaří jednat o sponzorství sportu, kultury nebo mládeže,“ dodal Horák.

Lidé, kteří pracují v uničovských strojírnách několik desítek let, však tvrdí, že stálí zaměstnanci se mají hůř než brigádníci ze zahraničí. „Dělám stejnou práci jako cizinci, ale mám ji méně placenou. Firma si prý musí brigádníky udržet, protože mohou kdykoliv odejít jinam. Pracují až 300 hodin měsíčně, jenže polovinu směny proflákají. Opilí se schovávají v areálu a čekají na konec pracovní doby. Mistr se jim bojí něco vytknout, vždyť brigádníků je tak málo,“ uvedl dělník, který nechtěl kvůli obavám ze ztráty zaměstnání zveřejnit své jméno.

Mnoha jiným pracovníkům Unexu je cizinců naopak líto. „Se stěhovali je do nevyužívaných budov v areálu strojíren. Jsou tam Slováci, Ukrajinci i Mongolové. Mnozí už do Uničova přivedli své ženy a děti a bydlí tam ve velmi špatných podmínkách,“ uvedl další pracovník, který chtěl také zůstat v anonymitě.

Vidí však také negativa firemní zaměstnanecké politiky. „Dřív byli místní lidé hrdí na to, že pracují v Unexu, dnes se za to téměř stydí. Firmě zaměstnávání cizinců nedělá dobré jméno. Upřednostňují je předkmenovými zaměstnanci, kteří pro podnik pracují desítky let od svého vyučení. Mě by za alkohol na pracovišti vyhodili, ale opilého cizince si nechají,“dodal dělník.

Nyní v uničovské firmě pracuje zhruba 1600 kmenových zaměstnanců,dalších 800 lidí si najímá přes personální agentury a ještě 200 shání. Průměrná hrubá mzda zaměstnanců je 20 677 korun měsíčně. „Češi už jsou bohužel pohodlní některé fyzicky náročné práce vykonávat. Cizinci si sem přijdou vydělat a nevadí jim, že bydlí po ubytovnách,“ říká Klus.