Obce, které v minulosti vydaly stejná nařízení, je však vždy musely zrušit, protože byly v rozporu s Ústavou.

Teprve v závěru minulého týdne uspělo u ministerstva vnitra s novou vyhláškou Ústí nad Labem.

Problémy s bezdomovci popíjejícími levné pivo a krabicové víno v městských parcích, v blízkosti večerek, bufetů a na autobusových zastávkách řeší téměř každé město na Olomoucku.

Jen málokterá radnice se však dosud odvážila vydat vlastní vyhlášku, kterou by konzumaci alkoholu na veřejnosti zakázala.

Ani stotisícová Olomouc, kde je možné na popíjející bezdomovce narazit téměř na každém kroku, dosud konzumaci alkoholu na veřejnosti vlastní vyhláškou neomezuje.

„V minulosti jsme to už několikrát projednávali na zasedání rady. Města, která ji zavedla, však vždy narazila na to, že je to protiprávní a protiústavní, a musela ji zrušit,“ řekl mluvčí magistrátu Ivan Rašťák.

Situace v moravských a českých městech se však od konce minulého týdne může konečně změnit k lepšímu. V pátek totiž ministerstvo vnitra posvětilo vyhlášku zakazující konzumaci alkoholu na části města Ústí nad Labem.

„Podmínkou je, aby se nejednalo o plošný zákaz na území celého města. Pokud si radnice vymezí jen určité lokality a zdůvodní to ochranou veřejného pořádku, pak má samozřejmě šanci na úspěch,“ potvrdil mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Pokud uničovští zastupitelé novou vyhlášku schválí, budou mít tamní strážníci možnost udělit lidem, kteří ji poruší, až tisícikorunovou pokutu.

„Pití alkoholu a užívání návykových látek chceme zakázat na devatenácti místech ve městě. Jedná se o dětská hřiště, parčíky, náměstí, bezprostřední okolí škol a autobusové zastávky. Součástí vyhlášky bude mapka s vyznačením všech míst,“ řekl mluvčí uničovské radnice Marek Juráň.

Více v pondělním tištěném vydání Olomouckého deníku.

Co si o zákazu popíjení alkoholu na veřejnosti myslíte vy? Svůj hlas můžete vyjádřit v anketě v pravém sloupci na této straně nebo můžete svůj názor připojit v diskuzi pod článkem