Obnova Masarykova náměstí v Uničově přijde na 73 milionů korun. Dotace z Regionálního operačního programu pokryje zhruba tři čtvrtiny nákladů, zbývajících 11 milionů bude město hradit ze svého rozpočtu.

„Do centra města se v posledních desetiletích téměř neinvestovalo, náměstí se začalo měnit až v roce 1990. Podařilo se opravit fasády na mnoha domech, zrestaurovat mariánský sloup a vyměnit část mobiliáře. Kompletní rekonstrukci jen z městského rozpočtu zaplatit nemůžeme,“ řekla starostka Jarmila Kaprálová (KDU-ČSL).

Uničov má projekt na rekonstrukci náměstí hotový už šest let. Lidem se při jeho projednávání nelíbilo, že by z centra měla zmizet téměř všechna dosavadní zeleň.

„V projektu proto došlo k několika změnám. Stávající hlohy nahradí mladé javory, v blízkosti busty T. G. Masaryka bude odpočinková zóna s dalšími dřevinami. Lípa svobody a akát rostoucí u radnice zůstanou na svém místě. Alej na jižní straně náměstí však zmizí úplně,“ popsala změny Kaprálová.

Povrch náměstí budou po předláždění tvořit stávající žulové kostky, které doplní barevně odlišené kamenné desky. Změní se také systém parkování, navrhnutý mobiliář je vyrobený z oceli a teakového dřeva.

Moderní bude rovněž osvětlení. Kromě nových lamp osvětlí náměstí čtyři stožáry s tzv. diamantovou optikou, která umožňuje nastavení směru vyzařovacího kužele a intenzitu svitu.

Z dlažby bude zářit dvanáct reflektorů do korun stromů, další budou ze střech domů osvětlovat radnici a mariánský sloup.