Lidé s vyššími příjmy by si měli raději koupit vlastní byt na splátky. Uničovská radnice při přidělování městských bytů většinou přihlížela k rodinným poměrům žadatelů, celkové sociální situaci, počtu osob žijících v domácnosti a k tomu, kdy si občan podal žádost o byt.

„Nyní jsme se však zabývali tím, že zohledníme skutečnou finanční situaci žadatelů. Nárok na městský byt by měl mít v budoucnu hlavně občan, který má tak nízké příjmy, že nedosáhne na běžnou hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření. Lidé, kteří dosáhnou na hypotéku, by si měli byt koupit sami,“ míní starostka Jarmila Kaprálová (KDU-ČSL).

Ceny bytů v posledních letech prudce vzrostly také v Uničově. Někteří občané proto svým dětem podávají žádost o městský byt už v osmnácti letech. „Nechceme, aby občané svou bytovou situaci nechávaji jen na nás. Kdo na to má, ať si na byt půjčí. Lidé by neměli spoléhat na to, že když budou deset let v pořadníku, tak že se na ně automoticky dostane řada,“ poznamenala Kaprálová.

Během letošního roku budou o nových pravidlech jednat uničovští radní i zastupitelé. „Zatím se jedná jen o návrh. Nepočítáme s tím, že bychom některé občany z pořadníků přímo vyškrtli. Lidé v tísni by však měli mít před ostatními přednost,“ dodala Kaprálová.

V Uničově nyní žádá o městský byt pětadevadesát občanů. Nejstarší žádost pochází z roku 1997, většinou převažují žádosti z let 2000 až 2007. Ve městě se ročně uvolní pouze sedmnáct městských bytových jednotek.

Mimo pořadník se obsazují také byty v historickém centru města. Nájemci však musí připlácet až 200 tisíc korun za tzv. spoluúčast při rekonstrukci starých bytových jednotek. Loni tímto způsobem lidé získali tři byty.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika