Informaci potvrdil olomoucký úřad práce, kterému ve středu odpoledne vedení jmenované společnosti sdělilo záměr propouštět zaměstnance z bývalých Moravských železáren kvůli omezení slévárenské výroby.

„Takzvaná Slévárna 2 v olomouckém závodu UNEX bude z důvodu špatného technického stavu, nepříznivému vlivu výroby na životní prostředí a dlouhodobé ztrátovosti uzavřena," sdělil Boris Keka, mluvčí společnosti UNEX ve středu odpoledne.

Představenstvo UNEXu podle jeho slov rozhodlo přesunout převážnou část výroby do dalších slévárenských provozů v Olomouci – Slévárna 1 – a Uničově-Brníčku.

„UNEX tímto krokem současně vychází vstříc požadavku města Olomouce, které má zájem na trvalém zlepšování životního prostředí a tím i životních podmínek svých obyvatel," sdělil Keka.

Na uvedeném provozu číslo 2 pracuje zhruba padesátka pracovníků.

„Z dokumentu, který zde mám, vyplývá, že většina lidí by měla najít uplatnění v rámci holdingu UNEX. Část z nich odejde do důchodu a zhruba dvě desítky by měly odejít mimo podnik," uvedl Jaroslav Mikšaník z referátu Trhu práce krajské pobočky Úřadu práce ČR, který se ve středu odpoledne sešel s výkonným ředitele společnosti Zdeňkem Tužičkou.

„Podle výkonného ředitele se UNEX rozloučil se starým vedením a stále probíhá také nábor nových kvalifikovanějších zaměstnanců.

Chtějí postupně omezit podíl lidí, kteří přicházejí z pracovních agentur a posílit tím tak kmenové zaměstnance," uvedl dále Mikšaník.

Obžaloba bývalého ředitele

Bývalý personální ředitel UNEXu, za jehož působení došlo k propuštění zhruba třinácti set pracovníků, dnes čelí obžalobě ze stomilionového podvodu a hrozí mu až deset let vězení.

Podle obžaloby uvedl v omyl pracovní úřady, které pokrývaly část mezd více než tisícovky zaměstnanců, se kterými se údajně dohodl na výpovědi z práce. Lidé však ve čtyřech společnostech skupiny i nadále pracovali.

Vyhlídky do budoucna

Současné vedení se přitom před časem zúčastnilo největší světové výstavy důlní a těžební techniky MINExpo International 2012 v americkém Las Vegas, z něhož se vrátilo s pozitivními zprávami.

„Navzdory nepříliš optimistické situaci na světových trzích se nám daří získávat řadu dlouhodobých kontraktů, díky kterým i v této době neustále přijímáme nové pracovníky. Snažíme se totiž nahradit dlouhodobě méně spolehlivé agenturní pracovníky, takzvané ´brigádníky´, vlastními kmenovými zaměstnanci se vztahem k regionu a dobrým přístupem k práci," uzavřel výrobní ředitel UNEXu Zdeněk Tužička.