Aniž by si toho radní města všimli, návrh na pojmenování nové ulice schválili. K zastupitelům už ale nedoputoval.

Návrh stáhl chvíli před jednáním zastupitelstva náměstek primátora Pavel Urbášek.

„Příslušní úředníci, kteří to měli na starosti, učinili chybu. Na jednání rady jsme si nevšimli, že stejná ulice už existuje. Všimli jsme si až před zasedáním zastupitelstva,“ uvedl Pavel Urbášek.

Ve stejný okamžik přitom radní vybírali název vznikající ulice ve Slavoníně nedaleko bývalé cihelny. Ta se nakonec bude jmenovat Cihlářská. Rada města přitom smetla ze stolu varianty Pod Cihelnou, Za Cihelnou a U Trati.

"Ty se příliš podobaly existujícím ulicím U Cihelny a Na Trati,“ zdůvodnil výběr primátor města Antonín Staněk.

Redakce Deníku upozornila na kolizi mezi ulicí Jiřího Loudy a Loudovou mluvčí Olomouce 27. února, tedy sedm dní poté, co název schválila Rada města a téměř dva týdny před jednáním zastupitelů.

„Žádná diskuse se na toto téma nevedla a v rámci přijatého usnesení se rada města ztotožnila s návrhy kulturní komise,“ řekla tehdy mluvčí města Radka Štědrá.

Informace mezitím doputovala i k náměstku primátora Pavlu Urbáškovi, který názvy nových ulic zastupitelům předkládá.

„Byl jsem na tuto skutečnost různými telefonáty upozorněn. Bod jsem proto z jednání zastupitelstva stáhl,“ doplnil náměstek.

Hledá se nový název

Ulice nedaleko soutoku Moravy a Mlýnského potoka, na které vyrostou bytové domy Rezidence Šantovka, tak jméno po českém heraldikovi Jiřím Loudovi neponese.

„Teď se věc vrátí zpět do komise městské části a kulturní komise, na základě jejichž návrhů Rada města o názvu rozhodne,“ vysvětlil Pavel Urbášek.

Jiří Louda je autorem znaku České republiky, Olomouckého kraje i města Olomouce.

Pojmenování ulice navrhla kulturní komise společně s alternativou Na Soutoku. Tuto variantu doporučila Radě města i komise městské části, další návrhy byly Nad Soutokem a Na Poloostrově.