Na bouřlivém večírku podlehla neznámému muži a kývla na sex bez kondomu.

Když se nato vdaná žena a matka dvou dětí dozvěděla, jak dotyčný střídá partnery, potila se hrůzou.

V pondělí si přišla do olomoucké poradny pro výsledek testu na HIV.

„Toho muže jsem před tím neviděla. Líbil se mi. Vypili jsme dost alkoholu a zábrany byly ty tam. Na kondomu jsem netrvala," popisovala Olomoučanka večírek s přáteli.

„Nikdy jsem nic takového neudělala. Doma jsme tehdy měli krizi a prostě se to stalo… Byl to úlet, který mi měsíce drásal nervy," vzpomínala žena na více než půl roku starý zážitek, který ji připravil o klid.

Strach v sobě nosila měsíce. Špatně spala. Přemýšlela nad tím, jestli nemůže být pozitivní. Sledovala, jestli nemá teplotu.

Byl to takový psychický tlak

„Dozvěděla jsem se, že dotyčný žije hodně nevázaně. Když jsem si přečetla, jak narůstají počty nakažených virem HIV, rozhodla jsem se, že musím na vyšetření. Kvůli sobě, manželovi a dětem. Problémy jsem neměla, i když vím, že nemoc se může projevit za řadu let. Byl to však takový psychický tlak, že jsem už potřebovala znát pravdu," svěřila se sympatická bruneta, která si přála zůstat v anonymitě.

Na internetu zjistila, kde v Olomouci nabízejí anonymní testování a v pondělí odpoledne zamířila do poradny ve Wolkerově ulici.

„Na vrátnici jsem dostala kartičku s číslem. Vše probíhalo pod tímto číslem. Žádné jméno, nic bližšího k mé osobě jsem prozrazovat nemusela. Paní doktorka byla příjemná. Vyplnila jsem dotazník, povídaly jsme si. Vše se soustředilo víceméně na sexuální chování," popisovala minuty strávené v ordinaci.

Sedm dní napětí

„Sestřička provedla odběr krve a ani ne za deset minut jsem byla venku. Čekalo mě ovšem dlouhých sedm dní napětí, než se dozvím výsledek," dodala Olomoučanka.

V pondělí tento týden odpoledne zaklepala na dveře poradny podruhé.

„Řekla jsem číslo a okamžitě mi byl sdělen výsledek: negativní," svěřila se žena.

„Byla to taková úleva. Představovala jsem si, co by nastalo, kdybych byla pozitivní. Přišla bych o rodinu, protože manželovi bych to nevysvětlila, možná i o děti a střechu nad hlavou. Ráda bych vzkázala hlavně mladým, kteří přestali mít zábrany, ať neblbou. Nejde přitom jen o AIDS, ale i další onemocnění. Hlavně by si měli uvědomit, kde jsou skutečné hodnoty a jak důležitá je rodina, city, láska," dodala Olomoučanka.

Anonymní test v Olomouci nabídne několik organizací

Několik organizací v Olomouci nabídne v rámci Evropského testovacího týdne bezplatné vyšetření na HIV infekci.

Některé se zaměří i na žloutenky typu B a C. V souvislosti s nárůstem počtu nemocných v České republice chtějí zviditelnit téma HIV a AIDS a motivovat ty, kteří se chovají rizikově, k podstoupení testu. Nejen kvůli nim samotným, ale i proto, aby virus případně dále nešířili.

„Bylo by dobré, aby lidé z nejrizikovějších skupin a ti, kteří mají pochybnosti, protože se nezachovali zodpovědně, přišli.

Popovídáme si a zjistíme, zda případně skutečně mohou být v riziku a pak provedeme odběr, abychom otestovali protilátky, zda nemohou být pozitivní," uvedla Hana Kabátová, vedoucí olomoucké HIV/AIDS poradny při Zdravotním ústavu v Olomouci.

Poradna HIV sídlí v 1.patře budovy Krajské hygienické stanice v Olomouckém kraji ve Wolkerově ulici. V rámci Evropského testovacího týdne bezplatně nabídne pomoc nejen v pondělí, jako obvykle, ale také ostatní pracovní dny.

Mnohým to snad ani nedochází

„V poradně jsme od ledna letošního roku anonymně otestovali 120 lidí a zatím nebyl jediný pozitivní případ. Tito lidé se chovali rizikově, ale uvědomili si to, a přišli. Je však spousta těch, kterým snad ani nedochází, že jejich přístup k sexuálnímu životu může mít svoji daň. Mladí spojují život s požitky, chybí jim citové zázemí, hodnoty mají někde jinde. Toto však nese svá rizika a na to bychom chtěli Evropským testovacím týdnem upozornit," dodala Kabátová.

Testování HIV v příštím týdnu nabídne také mobilní sanitka České společnosti AIDS, která zaparkuje na náměstí Republiky ve čtvrtek odpoledne. Výsledek se zájemci dozvědí do 20 minut od provedení testu. Zdravotník na místě provede tzv. rychlotest, při němž je zájemci napíchnut pouze prst, z něhož se odebere kapka krve.

Standardně se na vyšetření odebraného vzorku krve ze žíly čeká týden. Metody jsou srovnatelně spolehlivé. Do testování se zapojí také společnost Podané ruce a její Kontaktní centrum v Olomouc. V České republice kampaň zastřešuje Státní zdravotní ústav.

Evropský týden testování
(21. až 25. listopadu)

Poradna HIV, Olomouc, Wolkerova ulice
PO, ST 13.30 až 16.30
ÚT,ČT, PÁ 13.30 až 15.30

Sanitka, Olomouc, nám. Republiky
ČT 16. až 19.00

Kontaktní centrum Olomouc
PO, ÚT, ČT 13.00 až 17.00
ST 13.00 až 18.00

Terénní služby
Mohelnice, Zámecká 11
22.listopadu 16.00 až 18.00

Zábřeh, 28. října 3
24.listopadu 16.00 až 18.00

Šternberk, Dvorská 13
25. listopadu 12.00 až 14.30