ÚZSVM vytipoval po celé České republice celkem 21 objektů.

„Problematiku řeší Ministerstvo vnitra ve spolupráci s Asociací krajů. Je proto potřeba se obrátit na Ministerstvo vnitra. Nicméně ÚZSVM je připraven v této věci poskytnout maximální součinnost,“ reagovala v úterý Adéla Janů, mluvčí ÚZSVM, na dotaz týkající se Litovle.

Město Litovel se pustilo do oprav 18 pokojů v části Záložny na náměstí Přemysla Otakara. Další možností, kde by bylo možné v Litovli ubytovat větší skupinu běženců z Ukrajiny, je vilka, ve které sídlil úřad práce. Je v majetku státu. Duben 2022
Romové z Ukrajiny do Litovle? Město v šoku, byty chystá pro matky s dětmi

Podle ministerstva vnitra jsou nakonec vhodné pouze tři státní nemovitosti, na kterých padla shoda s lídry krajů. O ostatních místech se nejedná. Žádná z budov, které jsou nyní ve hře, se nenachází na území Olomouckého kraje. Na předběžném seznamu měl být i objekt v Olomouci.

„Zatím to vypadá, že by shoda mohla být na nějakých třech nemovitostech, které se budeme pokoušet v horizontu týdne deseti dnů uzpůsobit tak, aby skutečně mohly ubytovávat,“ uvedl v úterý odpoledne ministr vnitra Vít Rakušan.

Objekty jsou v Jihomoravské kraji, na Vysočině a ve Středočeském kraji a pojmout by měly dočasně 200 až 300 běženců.

„Komunikujeme to s hejtmany. Neodvážili jsme se z centrální úrovně umisťovat někoho do objektů, které nebyly zkonzultovány s KACPU,“ uvedl vicepremiér.

V turistické ubytovně v Pohořanech našlo dočasný domov několik desítek uprchlíků z Ukrajiny, březen 2022
Uprchlíci peníze z turistů nenahradí. Penziony pomoc dotují. Řeší, co dál

Dávky nemohou být motivem

Olomoucký kraj podle hejtmana Josefa Suchánka nepotvrdil žádnou lokalitu pro případné umístění početné skupiny ukrajinských Romů, z nichž většina má i maďarský pas.

„Místa byla vytipována státem, jednalo se o administrativní záležitost, pracovní materiál. Olomoucký kraj žádné z těchto míst nepotvrdil. Řekli jsme, že nevhodné,“ vysvětlil hejtman.

Podle Suchánka kraj ani nepotřebuje takové kapacity. KACPU, krajské centrum pomoci Ukrajině, již prošly desítky těchto osob, a nikdo zde neměl v úmyslu zůstat.

„Naše zkušenost je taková, že přišli pro dávky. Nikdo nezůstával,“ dodal hejtman.

Dvojí občanství příchozích běženců je podle Rakušana problém, který se musí řešit.

„Pokud má někdo ukrajinské a třeba maďarské, tak nemá nárok na žádnou sociální podporu v rámci České republiky,“ poukázal vicepremiér a ministr vnitra.

Podle společných pravidel EU nemají tito cizinci nárok na pomoc v ČR, ale měli by o ni žádat v Maďarsku.

Sociální dávky podle Rakušana nemohou být motivem pro příchod do České republiky.

Vitea Tokarenko z Mariupolu v bytě v Olomouci, 24. března 2022
Vitea uprchla do Olomouce z Mariupolu: Z našeho domu nic nezbylo

Šok ve městě

V Litovli, kde nyní opravují 18 bytů, které chtějí poskytnout dočasně matkám a dětem z válkou zmítané Ukrajiny, vyvolala šok zpráva o tom, že ve městě mohou skončit ukrajinští Romové. Město se objevilo na seznamu míst, který padl v sobotu v hlavních zprávách CNN Prima News. Informace nemělo ani vedení města.

„Úřad pro zastupování státu nám následně sdělil, že pro tuto skupinu běženců žádný z nevyužívaných objektů v Litovli, bývalý pracák a finančák, nedoporučoval. Po vypuknutí války měl nahlásit budovu finančáku jako vhodnou pro matky s dětmi,“ uvedl v úterý starosta Viktor Kohout.

Budova Záložny v Litovli
Váleční uprchlíci najdou azyl v secesní Záložně v Litovli

Dvě stovky uprchlíků v Litovli

Litovel od počátku invaze pomáhá válečným uprchlíkům. Lidé shromáždili humanitární pomoc a na Ukrajinu poslali půl kamionu potřebného materiálu. Město dotuje dopravu dětem do školy a poskytlo i další podporu skupině zhruba tří desítek migrantů z ubytovny směrem na Nové Zámky.

V desetitisícové Litovli bylo k 25. dubnu přihlášených 209 válečných uprchlíků z Ukrajiny.