V domově pro ženy a matky s dětmi dostávají uprchlíci potravinovou a materiální pomoc, zejména hygienické balíčky, oblečení a také potřebné zázemí a ubytování.

„Po příjezdu do Olomouce zde tráví obvykle první jednu či dvě noci, aby si po těžké cestě odpočinuli, a pak zamíří někam do dlouhodobějšího ubytování,“ vysvětlila náměstkyně primátora pro sociální oblast Eva Kolářová.

Ve spolupráci s profesionálními hasiči jim mohou pracovníci zajistit také převoz do Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině, které od pondělí sídlí v Hanáckých kasárnách.

Domovem pro ženy a matky s dětmi dosud prošlo okolo padesáti uprchlíků.

„Ve většině případů využijí pobyt v domově pouze na pár nocí. V případě potřeby je ale možný i dlouhodobější pobyt,“ dodala Eva Kolářová.

To potvrdila také vedoucí domova Marie Zavadilová. Podle ní je momentálně výjimkou jen trojice, kterou tvoří babička, matka a dcera a zatím zůstávají na více nocí.

Klienti přicházející z Ukrajiny jsou podle Marie Zavadilové obvykle vyčerpaní a první klidný azyl jim postupně vrací alespoň část sil a energie.

„Většinou jsou maminky po dlouhé cestě s dětmi opravdu velmi unavené a také emočně vyčerpané. Na internetu nebo přes telefon sledují, jak jim zatím cizí armáda ničí domov nebo jak jsou na tom jejich nejbližší, kteří zůstali na Ukrajině. Za každou pomoc jsou vděčné,“ popsala Marie Zavadilová s tím, že uprchlíci vesměs velmi pozitivně oceňují vstřícný a citlivý přístup zaměstnanců domova.