VÍCE: V laguně na plumlovské přehradě lekly ryby
Policisté se zabývají případem na základě oznámení.
„Úhyn ryb ve Vodní nádrži Plumlov šetří policisté z obvodního oddělení v Plumlově. Právní kvalifikace této záležitosti určena dosud není, čekáme na vyjádření orgánů ochrany životního prostředí,“ konstatoval v pondělí prostějovský policejní komisař Petr Weisgärber.
Na případ upozornila vyšetřovatele jedna žena.
„Policisté v pátek vyrazili k laguně, vyslechli tam svědectví a pořídili fotodokumentaci,“ přiblížil Weisgärber.
Veterinární správa již úhyn ryb v přehradě šetřila.
„Porušení zákona jsme nezjistili,“ prohlásil ředitel Krajské veterinární správy v Olomouci Aleš Zatloukal s tím, že ryby se na přehradě shromáždily ve zbylé vodě.
„A uhynuly z toho důvodu, že kvůli vedrům ubylo v laguně kyslíku. Těla ryb byla v souladu s legislativou převezena k likvidaci do kafilerie,“ poznamenal.
Záchranné odlovy ryb na plumlovské přehradě začaly už loni. Krajský hygienik se zamýšlí nad tím, zda neměly být účinnější.
Fámy o zahrabávání mrtvých ryb
Biolog Petr Loyka, který nad revitalizací plumlovské nádrže vykonává odborný dozor, však takovou úvahu zavrhuje.
„Naprosto odmítám tvrzení, že by se v rámci dosavadních prací na přehradě mělo dělat něco jinak,“ reagoval expert.
Připomněl, že laguna není rybníkem disponujícím výpustí, slovištěm a prostorami, kde se ryby nakládají do aut.
„Navíc, počet ryb, které v laguně zbyly, nebylo možné nijak určit,“ tvrdí Petr Loyka.
Nikdo podle jeho vyjádření nemohl předpokládat, jak rychle kanál vyhloubený na dně lagunu odvodní.
„Lagunu sytí spodní vody, přičemž nelze odhadnout, jak jsou silné,“ vysvětlil biolog s dovětkem, že nepředvídatelný byl i vývoj počasí.
„Zatímco jeden den jsou atakovány teplotní rekordy, druhý den se probouzíme do podzimního rána,“ poznamenal.
Odhadl přitom, že v průběhu prací na ozdravění nádrže uhynula dvě až tři procenta rybí obsádky.
„Takový výsledek považuji za maximálně úspěšný,“ hodnotí Loyka a nezakrývá, že jej mrzí přiživované fámy o zahrabávání mrtvých ryb z laguny v prostoru nádrže.
„Rybáři v pátek sesbírali rybí těla a umístili je do jámy na dně. Další ryby zůstaly uložené na lopatě bagru. Nebylo možné naskládat je někam na hromadu, a to z hygienického i estetického hlediska,“ přiblížil.
1320 kilogramů ryb uhynulo
V sobotu si pro leklé ryby přijelo auto, aby je odvezlo do kafilerie.
„Na dně jámy zůstal necelý metrák ryb, k němuž se mechanizace nemohla dostat. Rozhodli jsme, že tam zůstanou. Jde o minimální množství, které nemá na akci ani lokalitu žádný vliv,“ nechal se slyšet Petr Loyka.
Uvedené informace předal biolog v neděli odpoledne veterinární správě.
„Není nic, co bychom zatajovali,“ podotkl.
V minulém roce slovili zaměstnanci Povodí Moravy v postupně vypouštěné plumlovské přehradě zhruba dvacet tun ryb. V neděli a pondělí se k odlovům vrátili.
V laguně u Valáška za přispění lodě, elektrického agregátu a podběráku shromáždili zhruba jednu tunu ryb. Ze čtvrtka na pátek zde uhynulo přesně 1320 kilogramů ryb.
„V laguně ještě nějaké ryby zbyly. Situaci budeme sledovat a podle aktuálních podmínek se k vodě vrátíme,“ slíbil v pondělí odpoledne Ivo Krechler, šéf rybolovné čety z Povodí Moravy.
Trochu naprší a je tam močál
Zatímco rybáři dopoledne brázdili v plechové lodi hladinu laguny, strojník bagru těžícího sedimenety ze zaneseného dna u hráze zapadl do bahna. Vyprostit se ho snažil kolega s buldozerem.
„Podmínky v přehradě jsou extrémní. Sotva trochu naprší, je z ní močál,“ komentoval to Petr Loyka.
Bagr uvízlý v bahně revitalizované plumlovské přehrady. Foto: DENÍK
Povodí Moravy plánuje, že práce na těžbě sedimentů ve Vodním díle Plumlov potrvají do letošního podzimu. Nádrž pak čeká ještě oprava hráze. Opět naplněná vodou má být v roce 2013.