„Dohady o termínech konce využívání uhlí v elektrárnách a teplárnách? To jde mimo zákazníky, a tak daleko nehledíme ani my. Kdo ví, co bude za deset let,“ usmál se Martin Vaňák, vedoucí olomoucké pobočky společnosti Uhlí Morava.

V pátek dopoledne byl ve skladu v Olomouci-Černovíře v jednom kole. Sotva složil uhlí zákazníkovi na Svatém Kopečku a už na auto nakládal hnědou kostku, na kterou čekal další klient. Sice horší kvalita v porovnání s Bílinou, ale zákazník zase ušetří na metráku 100 korun.

Největší sleva na černém

„Cena uhlí šla meziročně nahoru a nyní je uhlí nejlevnější v rámci roku. Jako každé jaro,“ připomněl Vaňák cenovou politiku.

„Největší slevu máme na černém uhlí, u Bíliny, kterou berou zákazníci do automatických kotlů nejvíce, dělá na metráku jen čtyři koruny,“ počítal prodejce.

Objem uhlí vyexpedovaného z olomouckého skladu podle něj v posledních letech neklesl.

„Zájem o uhlí je stále velký. Pořád je to pro domácnosti v porovnání s plynem nesrovnatelně levnější vytápění,“ dodal s tím, že společnost Uhlí Morava na všech pobočkách každoročně prodá přes 11 tisíc tun uhlí v maloobchodním prodeji.

Slevy v květnu nabízí i firma Havelka.

„Uhlí meziročně zdražilo a tyto první, jarní ceny jsou z pohledu zákazníka nejzajímavější. Před topnou sezonou to půjde nahoru. Zájem je,“ hodnotila odezvu obchodnice společnosti.

Štěstí v loterii

Firma letos premiérově zavedla „uhloloterii“. Zákazník zaplatí řidiči za dodávku uhlí nebo briket a dostane los, na kterém setře jedno políčko. Získat může slevu ve výši 100 korun, ale i sto procent. V zimě může topit zadarmo.

„Lidé reagují pozitivně na tuto letošní novinku. Už máme několik šťastlivců se stoprocentní slevou,“ uvedla.

Koho čeká výměna kotlů?

Domácnosti, které provozují kotel na tuhá paliva vyrobený před rokem 2000, čeká výměna za moderní zdroj tepla. Zákon o ochraně ovzduší za dva roky zakáže provoz kotlů na tuhá paliva, jež nesplňují žádnou nebo jen první či druhou emisní třídu, což je ovšem většina kotlů vyrobených před více než 20 lety.

Přes oblíbené kotlíkové dotace je těchto domácností stále hodně. Olomoucký kraj se letos chystá podpořit další žadatele o tuto podporu. Uspokojí jak ty, na které se nedostalo v předchozím kole, tak nové uchazeče o dotaci.

Spalovat uhlí umožňují i moderní nízkoemisní kotle na tuhá paliva. Velkou budoucnost ale fosilní paliva podle odborníků nemají. Například Praha, jako první město v České republice, už zakázala topení uhlím.

Uhlí, plyn, dřevo

Alternativou může být pro domácnosti dražší plyn, jenže distribuční síť není dostupná ve všech místech Olomouckého kraje. „Plyn nemáme a nebudeme ho mít,“ uvedla například Marie Vališová, starostka Norberčan ležících u hranice vojenského prostoru Libavá.

„Na obci topíme uhlím. Využívají ho ještě dvě, tři rodiny. Jinak všichni topí dřevem. Mají zásoby, díky kalamitě, ale co bude, až to spálí, přejdou na uhlí? Někteří se již rozhodli investovat do tepelného čerpadla, každý však na tento zdroj tepla nedosáhne,“ zamýšlela se starostka.

Starosti s uhlím má i vláda, kterou palivo štěpí. I když takzvaná Uhelná komise už vloni doporučila, aby se uhlí pro výrobu elektřiny a tepla přestalo v České republice využívat v roce 2038, půlka kabinetu podporuje rok 2033. Rozhodne nejspíše až vláda, která vzejde z podzimních sněmovních voleb.

Nesouhlas s doporučením Uhelné komise v únoru vyjádřili i radní Olomouckého kraje a vyzvali vládu k přijetí dřívějšího termínu.

Konec spalování uhlí v roce 2033 se blíží propočtům, aby bylo možné splnit globální klimatické cíle stanovené Pařížskou klimatickou dohodou.

Kraj podpoří další zájemce o kotlíkové dotace
Olomoucký kraj podpoří další žadatele o kotlíkové dotace. Uspokojí ty, na které se nedostalo v předchozím kole, ale i nově přijaté žádosti. Celkově hejtmanství plánuje rozdělit z Operačního programu Životní prostředí desítky milionů korun.

První část kotlíkových dotací bude určena pro ty žadatele, kteří si o peníze zažádali již dříve v rámci třetí výzvy dotačního programu, ale kvůli vyčerpání finančních prostředků nebylo jejich žádosti o dotaci vyhověno. Současně Ministerstvo životního prostředí nabídlo kraji další peníze na přijetí nových žádostí.

„Nově bychom mohli podpořit dalších přibližně 150 zájemců. Tuto dotační výzvu plánujeme vyhlásit ještě v průběhu prvního pololetí letošního roku. Od vyhlášení výzvy budou mít žadatelé jeden měsíc na přípravu žádostí a povinných příloh, než dojde k samotnému spuštění příjmu žádostí,“ uvedla krajská radní Zdeňka Dvořáková Kocourková.

Současně hejtmanství počítá s pokračováním kotlíkových dotací i v následujícím roce, a to z dotačního programu, který by měl být schválen nejpozději počátkem druhého pololetí 2021.

V této souvislosti byla spuštěna anketa předběžného zájmu o další vlnu dotací na výměnu starého kotle za ekologičtější zdroj vytápění. Anketu lze vyplnit na webu www.olkraj.cz/kotlikovedotace.