Mapová aplikace zobrazuje momentální polohu vozidel zimní údržby a poskytuje informace o čase posledního provedeného ošetření u jednotlivých dálnic a silnic I. třídy. Vykreslovány jsou trasy a jednotlivá vozidla. Barva trasy je ovlivněna časovým intervalem posledního ošetření. Typ vozidla pak představuje typ údržby.

„Kliknutím na ikonu vozidla se zobrazí detail jízdy identifikující orientaci vozidla a činnost údržby. Silnice, která není barevně označena, nebyla v posledních šesti hodinách ošetřena,“ přiblížila Tereza Primová z oddělení komunikace Ředitelství silnic a dálnic.

Portál „Pohyby vozidel zimní silniční údržby“ je k dispozici na adrese udrzba.rsd.cz. Podrobný popis webu je k dispozici po kliknutí na tlačítko nápovědy „?“ v pravém horním rohu.

V Olomouci letos poprvé jezdí vánočně nazdobený popelářský vůz.
V Olomouci jezdí "vánoční" popelářské auto. Jak se vám líbí

Na hlavních tazích do půl hodiny

Dálnice a silnice I. třídy jsou zařazeny do prvního pořadí důležitosti při zajišťování sjízdnosti.

„Doba od zjištění vzniku závady ve sjízdnosti do doby výjezdu prvních mechanismů ke zmírnění této závady nesmí být v zimním období delší než 30 minut,“ informovala Tereza Primová.

Pořadím důležitosti jsou současně stanoveny i lhůty pro zmírňování problémů ve sjízdnosti vozovek silnic po výjezdu mechanismů: do 2 hodin u dálnic do 3 hodin u silnic I. třídy.

Za rok, počátkem prosince 2024, by měli řidiči jezdit po novém silničním nadjezdu v Holické ulici. Most překlene železniční koridor a motoristům skončí čekání v kolonách.
V Holické vzniká nadjezd nad tratí. Podívejte se, jak to vypadá na staveništi

Víkend kolem nuly, na horách mráz

Mapová aplikace se šoférům může hodit už o tomto víkendu. Meteorologové v Olomouckém kraji varovali před náledím. Od vyšších poloh se pak po oba dny mohou místy tvořit sněhové jazyky.

„V sobotu očekáváme proměnlivou, převážně velkou oblačnost, místy sněhové přeháňky, na horách i trvalejší sněžení. Nejvyšší teploty 0 až plus 3, na horách minus 7 až minus 3 stupně Celsia. Zpočátku čerstvý, postupně mírný severozápadní až západní vítr 3 až 7 m/s, večer bude slábnout,“ informoval Petr Drobek z regionálního předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě.

V noci na sobotu by měli motoristé počítat se sněhovými přeháňkami, na horách i trvalejším sněžením.

„V neděli očekáváme proměnlivou oblačnost, místy sněhové přeháňky, na horách četnější. Večer srážky jen ojediněle a místy až polojasno,“ uvedl Drobek.

Nejvyšší nedělní teploty budou minus dva až plus jeden stupeň, na horách minus osm až minus čtyři. „Od vyšších poloh se místy budou tvořit sněhové jazyky,“ upozornil meteorolog.