„Dnes ráno bylo v Olomouci – 6,2 °C. Je to nejnižší teplota od roku 1989, která byla naměřena 18. listopadu. V loňském roce se teplota pohybovala kolem čtyř stupňů a v roce 2004 se hladina rtuti vyšplhala na necelých 5°C,“ porovnal teploty meteorolog Pavel Lipina.

Nejvíce překvapení byli ráno hlavně motoristé, kteří svá auta nalezli pokryté bílou jinovatkou.

„Skoro čtvrt hodiny mi trvalo, než jsem námrazu seškrábal a tak jsem přijel i pozdě do práce,“ posteskl si sedmatřicetiletý Libor Skopal z Olomouce.

Extrémně nízká ranní teplota řidiče vylekala natolik, že se jich spousta vydala do pneuservisů, aby si nechali přezout gumy.

„Měsíc a půl jsme přezouvali průběžně a dnes ráno nám tu stála řada aut. Takhle je to ale každý rok. Lidi čekají na poslední chvíli, a když pak uvidí zamrzlá okna, tak se hned leknou,“ hlásil v úterý se smíchem pracovník z pneuservisu v Holici.

Kvůli mrazům začala také olomoucká teplárna více topit.

„Od úterý jsme kvůli nízkým teplotám rozjeli druhý blok. Do té doby fungoval jeden kotel, teď už jsou v chodu dva kotle a dvě turbíny,“ řekl Milan Wagner, tiskový mluvčí Teplárny Olomouc.

Na Jesenicku už vyjeli silničáři

Silničáři už dokonce i solili vozovky.

„Solí sypali silnice na Jesenicku. Na Olomoucku to ještě není zapotřebí. Vozovky sice byli pořádně vymrzlé, ale námraza nebyla žádná,“ informoval Pavel Španner ze Správy silnic Olomouckého kraje.

Z mrazů začínají mít strach i lidé bez domova.

„Když přituhuje, tak začíná být velký zájem o noclehárny a denní centrum. Od pondělka je tak větší zájem o střechu nad hlavou přes noc, teplou polévku a zimní oblečení,“ řekla Leona Martínková, vedoucí střediska pro lidi bez domova.

Arionova kašna je kvůli mrazu bez vody

Teploty pod nulou přinutily i technické služby, aby vypustily Arionovu kašnu.

„Kvůli ranním mrazům jsme v pondělí vypustili Arionovu kašnu. Odpojili jsme čerpadla, přepnuli světla na zimní a proběhlo samozřejmě i čištění,“ řekl provozovatel kašny Jiří Kočí.

Do pátku se teploty mírně zvýší, v sobotu se ale zase ochladí.

„Ve středu bude přes den oblačno, déšť se sněhem a odpoledne už jen přeháňky. Ve čtvrtek bude tepleji a více srážek. Během pátku se ale ochladí až na 1°C a v sobotu budou teploty ještě nižší,“ shrnula meteoroložka Hana Šeděnková.

Veronika Štefková