Přestože vysoké pedagogické školy ročně opouštějí stovky absolventů, do horského regionu na severu kraje prakticky žádný nezamíří. Nepomáhají dokonce ani bonusy v podobě bytu.

Vystudovaní učitelé? Na Jesenicku nejsou

Žádná ze škol na Jesenicku se nemůže honosit tím, že jejich žáky učí jen vystudovaní učitelé. Zejména na malých obcích jsou problémy.

Před tabule předstupují dokonce i středoškoláci, kteří si postupně zvyšují kvalifikaci. Učitelé jsou přitom placeni tabulkově. Rozdíl v platu mezi kantorem v Praze či v malé vesnici na Jesenicku by neměl být žádný.

„Závidím těm, kteří si mohou učitele vybírat a dokonce odmítat. Já volám a křičím, kde jsou aprobovaní pedagogové? Z vysokých škol k nám žádný nezamíří,“ posteskla si ředitelka Základní školy v Bělé pod Pradědem Irena Rudolfová.

„Finanční pobídku na to, abych k nám nalákala mladé učitele, použít nemůžu,“ dodala Rudolfová.

Nelákají ani nabídky bytů

O mnoho lépe na tom nejsou ani městské školy.

„Získat učitele, je pro mě jeden z největších problémů. I když ve spolupráci s městem a podnikateli nabízíme byty. Sice se nám hlásí zájemci o práci, většinou jsou ale nekvalifikovaní,“ řekl ředitel Základní školy v Javorníku Zdeněk Hořava.

V tomto městě přitom není nouze o kulturu. Je zde kino, divadlo, muzeum, zámek. „Jdou sem hlavně ti, kteří mají rádi přírodu. Hlavně mladé ale odrazuje odlehlost. Javorník leží na hranici s Polskem,“ posteskl si Hořava.

Podobně hovoří i jeho kolega z Vidnavy.

„Sehnat češtináře je neřešitelný problém. Nepomohlo ani to, že k tomuto místu nabízíme byt. Sice jsme městem, ale v úplně zastrčeném koutě světa,“ řekl ředitel vidnavské školy Adolf Čvanda.

Osobně sází na lidi, o kterých ví, že výuku a vzdělávání dětí zvládnou. Ve svém sboru má jen polovinu aprobovaných učitelů.

Stanislava Rybičková, Danuše Krčová