Naštěstí jich nebylo moc. Pokud by lékaři a policisté měli vystavit účet co do počtu a závažnosti nehod a úrazů dětí a teenagerů o prázdninách, nelišil by se od předchozích.

Ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNOL) ošetřili od prvního července do posledního srpna 413 zraněných dětí do patnácti let. Z toho v 85 případech byl úraz tak vážný, že si lékaři museli dítě v nemocnici nechat.

Za stejné období loňského roku to bylo 408 případů a 82 pacientů muselo být hospitalizováno. Úrazů je však o čtvrtinu více než například před dvěma roky. Nejvíce úrazů bývá u dětí od šesti do patnácti let.

„Čestnost úrazů se tedy od předchozího roku prakticky neliší. Nejčastěji šlo o pohmožděniny, drobné rány, odřeniny, ze zlomenin pak zlomeniny kostí předloktí a dolního konce pažní kosti,“ uvedl mluvčí nemocnice Egon Havrlant. Na dětské klinice tvoří právě úrazy až deset procent všech diagnóz a stejně je nejtěžších případů přijatých na jednotku intenzivní péče.

Mezi nejzávažnější patřil případ z července, kdy téměř tříletého chlapečka v Zábešní Lhotě na Přerovsku těžce zranila motorová sekačka, se kterou na zahradě pracoval jeho otec.

Dítě se dostalo při hře pod žací lištu sekačky.

Stejně tak druhý případ se sice netýkal školáka, ale byl podobně děsivý: Do krku dvouleté holčičky se v červenci na přírodním koupališti u Krčmaně zakousl rotvajler. Otec dítěte psa několika ranami do hlavy donutil, aby holčičku pustil. Z útoku rotvajlera vyvázla naštěstí jen s lehčími poraněními.

Zlomená klíční kost z tobogánu

Ve FNOL rovněž ošetřovali dva teenagery, kteří se poranili při návštěvě vodních parků.

„Čtrnáctiletý byl 1. srpna přivezen s tržnou masivně krvácející ránu v podpaždí. Lékaři jej okamžitě operovali. Domů byl propuštěn v pondělí 24. srpna,“ popisoval mluvčí nemocnice Havrlant případ z aquaparku.

„V srpnu jsme také přijímali třináctiletou dívku se zlomeninou klíční kosti, která uváděla, že se zranila na tobogánu, propouštěli jsme ji po 24 hodinách,“ zmínil další případ.

Na koupaliště osmkrát, do Belmonda pětkrát

Co do počtu úrazů právě na plovárnách při vodních radovánkách nebo jen v jejich areálu, nebyly prázdniny v regionu nijak dramatické: na bazén a aquapark vyjížděli záchranáři osmkrát. Proti tomu například do diskotéky Belmondo pětkrát.

„Uplynulé prázdniny nijak nevyčnívaly. Z našeho pohledu proběhly celkem v klidu,“ poznamenal náměstek ředitele Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Jan Weinberg.

Stejně tak z pohledu policie se nijak nevymykaly: „Ničím se nevymykaly,“ komentovala její mluvčí Marta Vlachová.