Podle magistrátu má velká většina obyvatel kam jít. Že by někdo skončil na ulici, podle úředníků nehrozí. I pro takový případ ale mají řešení.

„Více než stovka ubytovaných spolupracovala při hledání nového bydlení se sociálními pracovníky magistrátu, ostatní si bydlení hledali a našli sami, několik osob odmítlo spolupráci,“ popisoval situaci zástupce vedoucího odboru sociálních věcí magistrátu Hynek Pečinka.

„Nyní lze říct, že velká většina obyvatel ubytovny Riegrova má již zajištěno nové bydlení,“ dodal.

Vizualizace budoucí podoby pasáže spojující rušnou třídu Svobody a Horní náměstí v Olomouci
Pasáž v centru Olomouce čeká proměna. Bude z ní moderní gastrozóna

Nebylo to však podle něj vůbec jednoduché, mezi nájemníky problémové ubytovny jsou i rodiny s osmi a více dětmi.

Většina azylových domů však ubytovává zvlášť muže a zvlášť ženy s dětmi, azylových domů rodinného typu je málo, přímo v Olomouci žádný.

„Rodiny s dětmi, které chtějí zůstat spolu a nedosáhnou na možnost bydlení ve standardním bytě, jsou tak opět odkázány na ubytovny. Zde je ale problém s kapacitou a také s tím, že většina ubytoven není zařízena na to, aby v nich bydlely rodiny s dětmi,“ líčil Hynek Pečinka.

Když zjistí, že jde o Romy, většinou cuknou

Matky s dětmi, které oslovil Olomoucký deník, si nakonec našly střechu nad hlavou samy.

„Jedu se čtyřmi dětmi k mamince do Hradce Králové, partner zůstává v Olomouci, má tady práci,“ svěřila se například dvaačtyřicetiletá žena, jenž žije v Olomouci devět let, ale ve městě nemá trvalé bydliště.

„Zkoušeli jsme možnosti na Holečkově, kde je azyl pro matky s dětmi, jednali jsme s ubytovnou v Hněvotíně. Tam nejprve že mě s dětmi vezmou, pak že ne,“ rozpovídala se matka, která se chce vrátit do Olomouce a s partnerem si pronajmout byt.

„Až vydělá peníze, začneme hledat. Je to strašně drahé a když majitelé zjistí, že jde o Romy, většinou cuknou,“ pokrčila rameny.

Parkování v zóně B - historické centrum Olomouce mimo Horního a Dolního náměstí a okolních ulic (zóna A)
Velké změny parkování v Olomouci startují. Co řidiče od září čeká?

Rekonstrukce a bydlení pro studenty

Situaci ohledně ubytovny v Riegrovce řešila radnice roky. Vedení města bylo v kontaktu s provozovatelem ubytovny i vlastníkem objektu.

S ubytovanými klienty podle radnice po celou dobu provozu průběžně pracovali sociální pracovníci magistrátu i neziskových organizací, kteří ve městě poskytují sociální služby osobám ohroženým sociálním vyloučením.

Vlastník budovy na adrese Riegrova 14–16, v jejíž podstatné části jiný subjekt provozuje i ubytovnu, oznámil ukončení provozu ubytovny k 31. srpnu.

Ubytovna v Riegrově ulici končí, 9. srpna 2023
VIDEO: Ubytovna v Riegrově ulici končí. Početné rodiny musejí pryč

S provozovatelem ubytovny se podle radnice rozhodl ukončit smluvní vztah a ubytovna bude k tomuto datu úplně uzavřena.

„Záměrem, který majitel deklaroval na našich společných jednáních, je, začít celý objekt rekonstruovat,“ oznámila náměstkyně primátora pro sociální oblast Kateřina Dobrozemská s tím, že v budoucnu zde mají vzniknout komerční prostory a ubytování pro studenty.

Na náhradní ubytování nevzniká nárok

Ubytovaným automaticky nevzniká nárok na zajištění náhradního bydlení ani dočasného přístřeší od provozovatele privátní ubytovny, vlastníka objektu ani města.

„Aby ovšem problémy s uzavřením ubytovny jakkoli neeskalovaly, věnuje se situaci naplno odbor sociálních věcí magistrátu,“ uvedla již dříve Dobrozemská.

Novou náplavku a řeku Moravu v Olomouci oživují Plavby Olomouc se svým stánkem a výletními plavbami.
Prázdninové mrtvo na olomoucké náplavce? Brzy nabídne parádní akce

Magistrát je připraven i na havarijní scénář, kdy by po uzavření ubytovny měli zůstat někteří lidé na ulici.

„Město má v záloze možnost dočasně zprovoznit prostory evakuačního centra na Tererově náměstí s ubytováním ve formě karimatka, spacák. Z dosavadního stavu řešení problému ale téměř jistě víme, že k tomu nebude muset dojít,“ ujistil Pečinka.

V centru Olomouce otevřel Asado grill -  jedinečná restaurace s otevřeným ohněm.
Olomouc jako centrum špičkové gastronomie. U náměstí otevřel nový podnik s ohněm