„Dříve jsem bydlela několik let na koleji, na což moc ráda vzpomínám. Teď už žiju nějakou dobu na privátě, kde mám pokoj pro sebe, a už bych asi neměnila. Vyjde mě sice dráž než koleje, ale je to vyvážené větším soukromím. Navíc je tento byt na dobrém místě v centru Olomouce,“ promýšlela výhody a nevýhody bydlení studentka filozofické fakulty Barbora Dvořáková z Karlových Varů.

Pokud studenti chtějí stejně jako ona strávit akademický školní rok v pronajatém bytě, mají stále možnost sehnat místo přes inzerát, internet nebo realitní kancelář.

„Situace je ve srovnání s poměrně nedávným obdobím, kdy studenti začínali hledat byty počátkem prázdnin a na podzim už nebylo možné pronájem sehnat, mnohem příznivější. Nabídek je teď hodně, studenti spíše řeší otázku ceny,“ uvedla Denisa Sklenářová z olomoucké kanceláře Montana Reality.

Větší nabídka bytů se promítla i do cen pronájmů.

„Například pronájem v bytě dva plus jedna, který se dříve nabízel za devět a půl tisíce, je dnes možné sehnat minimálně o tisíc korun levněji,“ poznamenala makléřka.

Ceny za ubytování na kolejích UP Olomouc

Typ ubytování / Cena na den

3lůžkový pokoj: 70 korun
2lůžkový pokoj: 77 korun
1lůžkový pokoj: 96 korun
4lůžkový pokoj se spol. soc. zařízením: 60 korun
3lůžkový pokoj se spol. soc. zařízením: 68 korun
2lůžkový pokoj se spol. soc. zařízením: 73 korun

Zdroj: Univerzita Palackého

Studenti se většinou snaží domluvit na bydlení ve skupině, aby na jednoho vyšly co nejnižší náklady.

„V tomto ohledu jim doporučuji, aby si částku dobře propočítali. Čím více lidí bydlí pohromadě, tím větší náklady na energie to ve výsledku obnáší,“ upozornila Sklenářová.

A jak vypadá zájem o koleje? Podle kancléře Univerzity Palackého Rostislava Hladkého převyšuje mírně kapacitu kolejí. Důvodem velkého zájmu je podle něj i fakt, že ceny za ubytování patří k nejnižším v České republice.

„V letošním roce nebyly ceny za ubytování ani stravování zvyšovány, přestože došlo k vzestupu nákladů na energie a vzrostly sazby DPH,“ informoval kancléř.

„Ve třílůžkových pokojích buňkového systému hradí studenti za ubytování sedmdesát korun za jedno lůžko za den, včetně poplatků za internet. Největší zájem je o ubytování v jednolůžkových pokojích, přestože ceny za ubytování jsou zde nejvyšší. Studenti mají možnost využít i takzvané partnerské ubytování ve dvoulůžkových pokojích,“ popsal Hladký.

Ubytovací stipendium i pro soukromou VŠ

Většina budov kolejí ve městě prošla už v minulých letech zásadní rekonstrukcí, letos investovala univerzita dvacet milionů do oprav ubytovacích i stravovacích prostor ve Šmeralově ulici.

Studenti, kteří nepřekročí dobu řádného studia, si mohou díky ubytovacímu stipendiu přilepšit o 750 korun.

Kvůli administrativní chybě v zákoně však hrozilo, že se tato možnost tentokrát nebude týkat studentů soukromých vysokých škol.

„Jsme velmi rádi, že omyl zákonodárců byl nakonec napraven a že i studenti naší soukromé školy budou moci žádat o ubytovací stipendium, které v případě splnění podmínek obdrží,“ uvedla Monika Mackovíková, zástupkyně prorektorky pro vnější a vnitřní vztahy Moravské vysoké školy Olomouc.