Univerzita na ně z evropských zdrojů získala téměř dvoumiliardovou podporu.

„Vybudováním této infrastruktury posuneme výzkum a výuku na fakultě o úroveň výš,“ uvedl rektor UP Miroslav Mašláň při slavnostním poklepání na základní kameny.

Ústav molekulární a translační medicíny (Biomedreg) je zaměřen především na výzkum nádorových a infekčních onemocnění, vývoj nových diagnostických postupů a léků.

„Samotná stavba ústavu představuje investici okolo 200 milionů korun, dvakrát tolik peněz půjde na přístrojové vybavení laboratoří. Vzniká špičkové vědecké centrum vybavené nejmodernějšími technologiemi. Již v prvním roce formální existence ústavu jeho vědečtí pracovníci vyprodukovali řadu špičkových publikací a několik patentů,“ uvedl ředitel ústavu Marián Hajdúch.

Pro vedení Fakultní nemocnice Olomouc znamená dostavba Teoretických ústavů zkvalitnění a zpříjemnění výuky, ale také příliv nových studentů, ze kterých by mohli být vynikající lékaři. Své schopnosti by pak mohli uplatnit hlavně v olomoucké nemocnici.

„Z pohledu Biomedicínckého centra, je to věc, která zvyšuje prestiž celé Fakultní nemocnice. To, že tady je centrum kde bude výzkum na vysoké úrovni, úzce propojený s klinickým výzkumem, to znamená, že bude aplikovaný přímo v medicínské praxi, je strašně důležité. Myslím si, že je dobře, že nevzniká někde na okraji Olomouce, ale v areálu nemocnice,“ podotkl ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Radomír Maráček.

Model centra BIOMEDREG - vpravo dole - a dostavby Teoretických ústavů - vlevo
Vizualizace Ústavu molekulární a translační medicíny (Biomedreg)

Vizualizace dostavby Teoretických ústavů

Ústav do konce roku, dostavba příští léto

Dostavbu teoretických ústavů, které lékařské fakultě slouží od 50. let minulého století, si vyžádal kapacitně i technologicky nevyhovující stav historické budovy. Během dvou let vedle starého objektu vznikne nová budova o celkové ploše 16.443 metrů čtverečních.

„Mnohokráte jsme již zdůrazňovali, že prostory ve starých Teoretických ústavech jsou naprosto nedostačující, nevyhovující. I když v poslední době se nám podařilo tuto budovu rekonstruovat. Výrazně se rozšíří prostor pro výuku, bude zde spousta nových poslucháren, staré Teoretické ústavy se propojí s novou částí, přibude aula, kterou jsme postrádali. Především tam budou laboratoře, ve kterých budou studenti jak magisterských tak i doktorských studijních programů dělat své práce edukační i výzkumné,“ řekl děkan fakulty Zdeněk Kolář.

Na dostavbu univerzita získala přes 798 milionů korun, z toho asi 679 milionů korun činí evropská dotace.

Výstavba ústavu má být ukončena letos v prosinci, dostavba Teoretických ústavů v srpnu 2012.

(čtk, paš)