Studenou Loučku znají všichni řidiči, kteří jezdí z Mohelnice po „pětatřicítce“ na Svitavy a dál do Čech. Nechvalně proslulé je zejména silniční stoupání, kde se pravidelně stávají těžké nehody.
V samotné vesnici ležící v mělkém údolí však byl málokdo. I ke zdejším domkům doléhá zvuk tisíců vozidel z autostrády nad vsí.
Pozemky za frekventovanou silnicí si vyhlédl investor. Rád by na nich postavil tři dvousetmetrové větrné elektrárny, z nichž každá by měla výkon minimálně 4,2 megawattu.
O příhodné přírodní podmínky by zde neměl nouzi, ne nadarmo se jeden z blízkých kopců jmenuje Větrník.
"Myslí si, že lidi z dědiny jsou blbci"
Místním se však záměr nezamlouvá.
„Hodně se tu o tom mluví a nikdo je tady nechce. Proč by tu měly být? Na jednu stranu se křičí, že ubývá zemědělská půda, a na druhou budou všechno ničit?“ ptá obyvatelka jednoho ze stavení, starší žena v růžovém triku.
O záměru se místní dozvěděli nedávno. „Všechno to bylo udělané strašně narychlo. Oni si zkrátka myslí, že lidi z dědiny jsou blbci a všechno sežerou,“ míní žena.
Firma slibuje benefity
Větrné turbíny by se podle návrhu nacházely zhruba sedm až osm set metrů od vesnice. Firma připouští, že se jejich umístění může ještě drobně měnit.
K celému záměru nabízí osobní schůzku, slibuje ale také benefity: až 600 megawatthodin elektřiny na rok zdarma pro obecní budovu na Studené Loučce, na provoz mohelnického bazénu, budoucí sportovní haly. Elektřina nejen větrníků by mohla rovněž v Mohelnici nabíjet elektromobily.
„Naše společnost je již schopna obchodovat s energií, a to nejen se samostatně vyrobenou, ale i trhem zobchodovanou. Jsme schopni vytvořit vlastní distribuční soustavu s provozem vaší trafostanice za bazénem, kterou bychom pro tyto účely využili,“ stojí v dopise jednatele firmy Martina Valtera městu Mohelnice.
O záměru jednali na své poslední schůzi mohelničtí zastupitelé. Konkrétně o tom, zda otevřou možnost změny územního plánu. Ten v současné podobě výstavbu turbín neumožňuje.
V další části článku se mimo jiné dočtete:
Jaké argumenty vedly zastupitele k kladnému stanovisku?
Jaké jsou nejvýkonnější větrné elektrárny v Evropě?
O nesouhlas se záměrem pořízení změny územního plánu požádali zastupitelé členové osadního výboru.
„Nabízíme konstruktivní jednání, jsme připraveni klást dotazy, budeme rádi za odpovědi. Neschválení souhlasu se záměrem pořízení změny územního plánu budeme vnímat tak, že zastupitelé vnímají osadní výbor i občany Studené Loučky jako partnery, kterým velmi záleží na místě, kde s rodinami žijí, o které pečují a leží jim na srdci, jakým směrem se bude v budoucnu ubírat rozvoj okolí Studené Loučky,“ napsal zastupitelům osadní výbor.
Po dvouhodinové a místy vyhrocené diskusi zastupitelé téměř jednohlasně vyslovili s přípravou podkladů pro změnu územního plánu souhlas. Z úst zastupitelů přitom opakovaně zaznívalo, že souhlas neznamená změnu územního plánu, ale pouze umožní pořízení pokladů, aby bylo o věci možné kvalifikovaně rozhodnout.
„Abych se v této věci mohl dobře rozhodnou, potřebuji k tomu víc dokumentů. Ale nemůže se po nás chtít, abychom rozhodovali na základě osobních pocitů, že dvacet občanů teď něco nechce,“ řekl zastupitel Martin Budiš.
Někde vede dálnice, jinde fouká
Připomenul, že různé lokality v Česku jsou předurčeny k různému využití.
„Někde vede dálnice, jinde fouká, a proto tam musí být větrné elektrárny. Když nebudeme stavět solární ani větrné ani jaderné elektrárny, nebudeme mít úložiště pro jaderný odpad, a budeme říkat, že nechceme bydlet u dálnice, nebudeme mít v této zemi nikdy nic,“ dodal.
Zastupitel Tadeáš Bača připomenul, že výstavba elektráren je veřejným zájmem.
„Pokud zde nevzniknou elektrárny nyní s benefitem pro město, s velkou pravděpodobností o tom za pět nebo deset let rozhodne stát, protože je to v celostátním veřejném zájmu. Dnes z toho můžeme mít benefit, příště nemusíme mít nic,“ řekl.
Elektrárna o výkonu 4,2 megawattu na dohled od Studené Loučky již existuje. Stejná firma ji vybudovala v sousedním Žipotíně. V okolí osady stojí tři další větrné elektrárny, zároveň si zde lidé staví nové rodinné domy.
Prosazování většího podílu solárních a větrných zdrojů je v energetice celosvětovým trendem. V Česku se výstavba nových větrných elektráren v minulosti prakticky zastavila, nový impuls získala v posledních letech.
Žipotínská elektrárna patří v Česku k největším, v Evropě se však již vyrábí turbíny o výkonu 6 až 7 megawatt. Ještě výkonnější jsou elektrárny pro umístění na moři. Evropské i čínské firmy mají ve vývoji stroje produkující okolo 20 megawattů elektrické energie.