Na Olomoucku jde o jedinou lokalitu, kde je možné spatřit tuto chráněnou rostlinu, navíc v nevídaném počtu. Na bývalých pastvinách po obvodu opuštěného vápencového lomu každoročně vykvétá několik tisíc rostlin. Unikátnost osluněného stanoviště s vápencovým podkladem nabízí tomuto teplomilnému druhu stepního společenstva ideální podmínky.

„Jde o chráněný druh a lidé by neměli s rostlinou vůbec manipulovat. Právě u Strejčkova lomu je vysoká návštěvnost a lidé spoustu rostlin zadupou ještě před tím, než vykvetou. Stává se i to, že někteří návštěvníci rostlinky vydloubnou,“ varoval Michal Krátký ze sdružení Sagittaria – Sdružení pro ochranu přírody střední Moravy.

Za vyrývání hrozí pokuta

Za poškozování rostlin a jejich případné přesuny na zahrádky hrozí lidem podle zákona pokuta.

„Lidé by měli upřednostnit koniklece pěstované v zahradnictví, koniklec velkokvětý je vázán na vápenaté podloží a na zahrádce se mu jistě dařit nebude,“ vysvětloval odborník.

Travnatá step a Strejčkův lom, ve kterém se kvalitní vápenec těžil od 16.století, je přírodní památkou. Hlavním předmětem ochrany je právě jedna z největších populací koniklece velkokvětého na Moravě. V Olomouckém kraji roste koniklec ve větším počtu také na Prostějovsku u Slatinek - na Vápenici.

Koniklec je vysoce jedovatý. Vytváří toxiny a při požití může dojít ke zpomalení srdeční činnosti.