Botanici raději místo ohraničili páskou, aby nadšenci koniklece nepošlapali.
"Lidí začalo jezdit hodně, tak abychom tyto ohrožené rostliny alespoň trochu ochránili," vysvětloval bezpečnostní pásku u Strečkova lomu Michal Krátký ze sdružení Sagittaria – Sdružení pro ochranu přírody střední Moravy.
Na bývalých pastvinách po obvodu opuštěného vápencového lomu každoročně vykvétá několik tisíc konikleců.
„Může jich být až sedm tisíc. Nepočítáme je každým rokem, protože je to časově náročné. V těchto dnech teprve začínají kvést," komentoval první desítky fialových kalichů plných zlatožlutých tyčinek.
Unikátnost osluněného stanoviště s vápencovým podkladem, které nemá v olomouckém okrese obdoby, nabízí tomuto teplomilnému druhu stepního společenstva ideální podmínky.
„Jsme pyšni na to, že máme u obce takovou lokalitu, i když koniklec už roste na katastru Krčmaně. Lidé na ně jezdí vlakem do Grygova, proto je spojován s Grygovem. A nerad bych jej Krčmani kradl," usmál se Tomáš Kubáček, starosta Grygova.
Koniklec ve znaku
Grygov má rostlinu dokonce ve znaku.
„Dva koniklece. Krčmaň tři – plným právem," poznamenal.
Koniklec velkokvětý patří na seznam přísně chráněných druhů rostlin. Přestože je jeho populace u Strejčova lomu početná, za poškozování rostlin a hlavně jejich přesuny na zahrádky, hrozí pokuta.
„Každoročně si někdo nějakou tu rostlinku vyrýpne, což by samozřejmě neměl, protože riskuje postih," upozornil Michal Krátký.
Navíc přesazování těchto rostlin z přírody je většinou neúspěšné.
Jedovatá krása
Travnatá step a Strejčkův lom, ve kterém se kvalitní vápenec těžil od 16.století, je přírodní památkou.
Hlavním předmětem ochrany je právě jedna z největších populací koniklece velkokvětého na Moravě.
V Olomouckém kraji roste koniklec ve větším počtu také na Prostějovsku.
Koniklec je vysoce jedovatý. Vytváří toxiny a při požití může dojít ke zpomalení srdeční činnosti.