Čtrnáct jednotek dobrovolných hasičů usilovalo o titul mistra republiky ve vyprošťování. Pátý ročník akce se konal na parkovišti u Galerie Šantovka v Olomouci.

Čtyřčlenná družstva si musela poradit nejen s nevlídným počasím a fyzicky náročným úkolem, ale také s nekompromisními rozhodčími.

„Hodnotíme techniku, taktiku, poskytnutí první pomoci a rychlost zásahu. Uvnitř sešrotovaného vraku je živá osoba,“ prozradil hlavní rozhodčí.

Olomoucký kraj v soutěži zastupovali hasiči z Přerova. Přestože měli druhý nejlepší čas, celkových 219 bodů stačilo jen na deváté místo. Z vítězství se radovala jednotka z Březové nad Svitavou. Na druhém místě zakotvil Zbiroh následován Rumburkem. Ovšem potlesk a uznání si právem vysloužili úplně všichni.

Při výjezdu k dopravní nehodě má každý člen hasičského záchranného sboru svůj úkol. Jeden komunikuje se zraněnou osobou, druhý připravuje potřebné nářadí, někdo stabilizuje havarované vozidlo, další pečuje o zraněné.

„Role si rozdělujeme v autě při zásahu. Každý by měl ovládat všechno, aby to zvládl. Umět poskytnout první pomoc je v našem případě zásadní,“ prozradil Tomáš Konečný, člen SDH Senice na Hané. Jeho tým se sice do sobotního mistrovství nezapojil, i tak sehrál důležitou roli. Senická jednotka totiž figurovala ve spotu, který o akci informoval a lákal na ni.

Organizátoři akce si pro návštěvníky připravili i pestrý doprovodný program.

„Lidé si mohli prohlédnout moderní hasičskou zásahovou techniku, včetně hasičského speciálu Titan, který je určen pro zásahy v rizikových oblastech s vysokým stupněm ohrožení. Má pancéřovanou kabinu i zodolněnou nástavbu a konstrukci podvozku. K dispozici byl trenažér společnosti Besip nebo třeba opilecké brýle,“ shrnula mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Lucie Balážová. Nechyběla ani auta policie a záchranářů.

Soutěžnímu klání v pátek předcházel seminář, který měl za úkol prohloubit znalosti, dovednosti a připravenost jednotek dobrovolných hasičů na reálné zásahy u dopravních nehod.

Celkové pořadí JSDHO

1. Březová nad Svitavou

2. Zbiroh

3. Rumburk

4. Skalná

5. Vrbno pod Pradědem

6. Frýdlant

7. Suchdol nad Lužnicí

8. Nové Město na Moravě

9. Přerov

10. Velké Opatovice

11. Řeporyje

12. Plačice

13. Koryčany

14. Zlonice