Orel kamčatský neboli východní se běžně v Evropě nevyskytuje, předpokládá se, že unikl ze zoo nebo nějakému sokolníkovi.

Od chvíle, kdy informace o dravci vypustili ornitologové do světa, zjišťují, odkud by orel mohl být. Žádná česká zoo, která tento druh chová, jej nepohřešuje. Ani sokolníci na jižní Moravě.

„Přišla zpráva ze Slovenska, ale podle fotek se jedná o jiného dravce. Ozvali se také z Británie, kde se jim ztratil dravec. Během týdne se nám ale ozvali, že už se vrátil," uvedl Jiří Šafránek, místopředseda Moravského ornitologického spolku.

Orel kamčatský má rozpětí od 2 do 2,5 metru a váží od 5 do 9 kilogramů. Pro takto velké dravce není podle Jiřího Šafránka problém překonat stovky kilometrů.

„Vystoupají ve vzdušných proudech do výšky a potom plachtí, nemusí aktivně mávat křídly. Podle toho, jak fouká vítr, můžou překonat obrovské vzdálenosti," doplnil. „Je možné, že orel patřil chovateli v České republice, který dravce neměl oficiálně přihlášeného a teď nechce říct, že ho měl," zmínil další verzi.

Členy spolku orel překvapil v polích směrem na Dřevohostice. Pro drobnou zvěř ale není nebezpečný.

„Je to orel, který se živí hlavně rybami stejně jako orel mořský, takže bude spíše vyhledávat větší vodní plochy. Tovačovská jezera by byla ideální, bude se tam snažit lovit ryby. Velcí ptáci také často sbírají uhynulou zvěř, sražené zajíce a srnky, na nichž by se mohly přiživovat," dodal Šafránek.

Orel kamčatský patří k největším dravcům světa

Orel kamčatský patří k největším dravcům světa. Ilustrační foto. Autor: DENÍK/Zdeněk Vaiz

V pěti zoologických

Na Moravě jde o první pozorování tohoto druhu a v ČR o druhý výskyt.

Orel kamčatský žije v Rusku a v Japonsku. Jeho domovem je Kamčatský poloostrov, pobřeží Ochotského moře a Kurilské ostrovy.

U nás se chová v pěti zoologických zahradách a je v držení u několika sokolníků.

Pokud ho lidé někde spatří, mohou ho vyfotit a informovat Moravský ornitologický spolek v Přerově na emailové adrese mosprerov@seznam.cz.