Vedení polikliniky však tvrdí, že za propad vozovky ani stav přípojky nemůže. Také firma Refas, která opravuje na budově zdravotnického zařízení fasády, odpovědnost odmítá. Na své náklady nechce opravovat přípojku ani město, které před dvanácti lety dělalo práce v podzemí naposledy.

Vzájemné obviňování, kdo za to může se už táhne pár týdnů a do oprav za asi padesát až odhadem 200 tisíc korun se nikomu moc nechce. V případě, že se nebude nic dít, mohou se objevit další propadliny.

„Řešíme tento problém asi tři týdny. Jsou dost rozdílné názory na to, co propadlinu způsobilo. Nechali jsme si ověřit u Moravské vodárenské, že vodovod i dešťová kanalizace, které patří městu, jsou v pořádku. Podle monitoringu kamery jsme zjistili, že je zborcená přípojka, která odvodňuje budovu do kanalizace. Její stáří je asi šedesát let,“ řekl Aleš Horák z olomouckého magistrátu.

Odeslali dopis poliklinice a čekají na její vyjádření. Přípojka je ve špatném stavu kvůli svému stáří. K jejímu zborcení mohlo ale dojít i kvůli nynějším opravám budovy zdravotnického zařízení.

Vedení polikliniky je však přesvědčeno, že propad cesty zapříčinily práce na kanalizaci před dvanácti lety.

„SPEA rozhodně neudělala nic, co by vedlo k havárii propadu vozovky. Je možné, že se to mohlo stát při stavebních pracích firmy Refas, která nám upravuje fasády. Do konce listopadu musí být všechny práce hotové, včetně zahrazení díry,“ uvedl ředitel polikliniky Jiří Skutka.

Popírá, že by špatný stav přípojky mohl vzniknout stářím. Dopis od města dostal, ale považuje jej pouze za vyjádření bez důkazů o tom, že vodovody jsou v pořádku.

„Přípojka patří nám. Někde končí, ale měla by vést až do kanálu. Poslední práce zde dělalo město v roce 1996,“ dodal Skutka.

Také stavební firma se brání, že by mohla způsobit propad při opravách.

„Nedělali jsme žádné práce pod zemí. Kanalizace prochází v dosahu vodovodního řádu, který někdo narušil. Poslední zásyp vodovodního řádu byl proti normě. Voda spárami uniká. Přípojka se tedy mohla propadnout i pod místem vodovodního řádu, který dělalo město v 90. letech. Čistím a reviduji svody po opravách a snažím se najít příčinu toho všeho. Město s tím nechce mít nic společného,“ řekl jednatel společnosti Refas Michal Dudek.

Závada je v hloubce 1,65 metrů, celkově je příkop hluboký tři metry.

Se starou přípojkou se propady mohou opakovat

Pokud by SPEA měnila přípojku, musela by také předláždit komunikaci a udělat uzavírku. To by podle Dudka stálo asi sto až dvě sta tisíc korun.

„Může se stát, že se objeví více propadů, a stálo by to dalších sto tisíc. Další možností je, že SPEA svody přepojí a udělá odvlhčení, což je vyjde asi na padesát tisíc,“ dodal Dudek.

Pokud by se nakonec ukázalo, že přípojku není nutné vyměnit, zahradí propadlinu technické služby, které jsou správcem majetku olomouckého magistrátu. Mohlo by však dojít k dalším propadům.

„V případě, že přípojka zůstane stejná, mohou se komplikace zopakovat ve větším rozsahu,“ řekl Antonín Zívala z olomouckých technických služeb.

Podle něj se však musí situace vyřešit v několika dnech, ať už by vzniklou škodu hradilo město, nebo poliklinika SPEA.

Propad země zaznamenala letos v červnu dlažba olomouckého Dolního náměstí, a to hned dvakrát. Poprvé propadlinu zapříčinily zřejmě geologické pochody, podruhé za ni mohli potkani.

VÍCE: Další díra na náměstí, na svědomí ji mají potkani

Pod propadlinou na náměstí chodba asi nebude

Simona Horká