Ta má podporovat sběr a recyklaci starých mobilů i jiných elektrospotřebičů. Součástí akce bylo i krajské kolo mistrovství ČR v hodu mobilem.

„Pracujeme jako operátorky v call centru a jsme na mobily naštvané,“ přišly si na náměstí vybít zlost Radka Hášová a Jacqueline Hrdličková, obě z Olomouce.

„Já podporuji třídění odpadu. Tato akce je výborný nápad, lidi se u toho pobaví a odreagují,“ pokračuje Radka Hášová a vzpomíná na svůj první mobil: „Našla jsem ho na zemi, zrovna na Mikuláše. To bylo štěstí, máma by mi ho nekoupila. Teď už mám třetí telefon.“

Jacqueline Hrdličková už své mobily nepočítá, teď má devátý nebo desátý.

„Mým prvním mobilem byla Nokia. Koupila jsem si ho v roce 1998. Trochu to připomínalo briketu,“ dodává.

Zatímco se celý den zájemci kvalifikovali do finále mistrovství, byl připraven také doprovodný program určený především dětem.

Ty se snažily v co nejkratším čase umístit odpadky do správných kontejnerů, hodit mobil do koše ze vzdálenosti několika metrů a pro siláky byla určena netradiční činka – místo závaží měla na koncích připevněné mikrovlnné trouby.

Právě v Olomouci padl český rekord ve vzpírání touto dvaapadesátikilovou činkou. Petr Maceášik ji zvedl dvaadevadesátkrát.

Do finále byli vybráni čtyři nejlepší zástupci v kategoriích muži a ženy.

Nejlepšími vrhači mobilem se nakonec stali Tomáš Zdařil, který hodil 68,5 metrů, a Jana Pelclová s hodem 46,1 metrů, což byl zatím druhý nejlepší výsledek v České republice.

Po slavnostním vyhlášení se náměstí zaplnilo fanoušky kapely Kryštof, která odehrála hodinový koncert. (lup)