Když přijížděl před nedávnem řidič Aleš z Chomoutova do Olomouce, nestačil se divit.
„Na přední sklo a všude kolem létaly bílé kusy plastu. Za zatáčkou jsem pochopil, oč jde. Přede mnou se vynořil traktor, který sekal trávu u silnice, bohužel to bral i se sloupky, které jsou u cest," poznamenal Aleš, jehož totožnost redakce zná, ale on sám nechtěl být jmenovaný celým jménem.
Údržbu kolem silnic II. a III. tříd dělají krajští silničáři. Podle nich padnou sloupky při sekání trávy k zemi jen výjimečně. I tak ale k silnicím správa každým rokem doplňuje na zhruba čtyři tisíce kusů.
Sekačka kosící i plastové sloupky "řádila" podle čtenáře, který kontaktoval redakci, před vjezdem do Olomouce ve směru od Chomoutova.
„Už před časem jsem si všiml, že docela dost mizí sloupky s odrazkami. Asi je prostě posečou i s trávou. Zrovna na tak klikaté silnici na Chomoutov tyhle značky při snížené viditelnosti dost chybí," řekl mladý motorista, který do redakce poslal i fotky pořízené krátce po okamžiku sekání porostu vedle vozovky na okraji města.
„Jel rychlostí chůze a před ním ještě jedno technické vozidlo. To je tak těžké vyhnout se sloupkům a obsekat je při nejhorším ručně? Zajímalo by mě, kolik peněz pak stojí nové," divil se Aleš.
Sekání trávy u více než třech tisíc kilometrů silnic, které patří pod Správu silnic Olomouckého kraje, přijde ročně na 25 milionů korun. Kolik označníků se přitom poseká, silničáři nesdělili.
„Zesečení řádně osazeného směrového sloupku je výjimečnou událostí, mnohem častější dochází k zesečení směrového sloupku, který předtím někdo vytáhl a hodil do příkopu. Nevedeme statistiku kolik směrových sloupků se poškodí sečením," uvedl Jan Škrabal, technický pracovník při ředitelství Správy silnic Olomouckého kraje.
Patnáct tisíc sloupků musí opravit
Vypočítal však, že během roku musejí pracovníci u krajnic doplnit na čtyři tisíce plastových kůlů s odrazkami. Mnohem větší počet těchto dopravních prvků musí ročně správa opravit.
„Je to asi patnáct tisíc kusů sloupků ročně. Vyrovnáváme je, doplňujeme reflexní prvky a znovu je osazujeme," podotkl Jan Škrabal.
Náklady na popsané činnosti se přitom pohybují kolem 1,5 milionů korun.
Technické služby města Olomouce se starají o asi 16 hektarů zeleně u komunikací, směrové sloupky vůbec nevyměňují.
„Jedná se ovšem v naprosté většině o zeleň uvnitř zastavěného území obce, kde jsou směrové sloupky jen výjimečně, jejich případného ničení si nejsme vědomi ani v jednom případě," uzavřel ředitel TSMO Miroslav Petřík.