V blízkosti dětského hřiště ji do konce léta nainstaluje spolek Nádraží Náměšť, který usiluje o přeměnu zdejší nádražní budovy na muzeum či kavárnu.

Iniciátor náměšťské knihovničky a zároveň zakladatel spolku Martin Kašpar se inspiroval projekty Kniha do vlaku a KnihoBudka.

„Principem je, že si někdo knížku půjčí nebo vezme zcela zdarma, někdo přinese jinou, kterou už třeba dočetl a doma mu překáží, a takhle se to postupně obměňuje,“ vysvětlil. Zaujalo ho především odlehlé nádraží v Moravičanech, kde tento systém funguje už dva roky.

Pro Náměšť na Hané se Kašpar rozhodl z několika důvodů. Především k ní má osobní vztah, pochází odtud jeho rodina. Lokalita je navíc díky zámku, památkám i okolní přírodě vyhledávaná turisty a hojně využívaná je také místní trať. Hřiště v přednádražním prostoru na okraji obce je pomyslnou třešničkou na dortu.

„Třeba o víkendu, když vlaky jezdí co dvě hodiny, si tu mohou zkrátit čekání celé rodiny. Zatímco děti si hrají, rodiče otevírají knížku a relaxují četbou,“ přemýšlí nahlas. Po domluvě se zastupiteli by veřejný prostor rád využíval i k autorskému čtení a dalším akcím.

Starostka iniciativu vítá

Starostka Náměště na Hané Marta Husičková není proti. Jako vášnivá čtenářka iniciativu spolku vítá.

„Pokud okolo toho bude pořádek, proč by ne. S Martinem se známe a komunikujeme spolu. Městys koupil dům na náměstí a po bývalých majitelích nám tam zůstala téměř celá knihovna. Když bude chtít, určitě mu nějaké knihy přenecháme,“ svěřila se.

Se zásobením poliček podle Kašpara nebude problém. Jako bývalý knihkupec má jenom doma asi 350 knih.

„Určitě zařadíme klasiky, ale i novinky. Chybět nebudou detektivky, romány nebo dětské tituly, aby si každý přišel na své,“ ujistil.

Dřevěný, zhruba dva metry vysoký regál v těchto dnech vyrábí jeho strejda, rovněž zakládající člen a dosavadní místopředseda spolku Nádraží Náměšť. K slavnostnímu odhalení by mělo dojít koncem srpna.

Plány s nádražní budovou?

Spolek začal být aktivní v roce 2017, oficiálně byl založen loni. Jeho záměrem je zachránit chátrající objekt, který dříve sloužil jako dopravní kancelář s čekárnou a přilehlým skladem. Nadšencům se již podařilo odvrátit plánovanou demolici stavby, nyní se Správou železnic coby vlastníkem jednají o možném odkupu.

„Budova je pro veřejnost uzavřena. V prostoru bývalé dopravní kanceláře je vydutá podlaha, rozvody vnitřních instalací technické infrastruktury nejsou plně funkční,“ popsala aktuální stav interiéru mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Státní organizace po upozornění spolku nechala zadělat okna, kterými dovnitř pršelo, zabezpečit část střechy i zabetonovat díru poblíž rampy, níž se dalo propašovat dovnitř.

Pokud spolek uspěje, začnou jeho členové postupně realizovat své plány.

„Celá uživatelná plocha včetně sklepa a přilehlého skladu má zhruba 550 metrů čtverečních. Ve dvou místnostech by vznikla kavárna, rampu lze využít jako bezbariérový vchod. První patro bychom věnovali muzeu s expozicí o lokálkách v okolí a sladovnách, cukrovarech i dalších průmyslových podnicích, bez kterých by jednotlivé tratě nevznikly,“ má jasno Martin Kašpar.

I ubytování pro turisty

Tři místnosti v podkroví by využil k ubytování turistů, sklad například k projekcím, přednáškám nebo autorskému čtení. Lákadlem pro malé i velké by mohlo být modelové kolejiště.

Zatímco oživení přednádražního prostoru zastupitelé Náměště vítají, přeměnu nádražního objektu vnímají skepticky. Sami návrh na odkup budovy v předchozích letech už třikrát zamítli, byť ji do svého vlastnictví mohli získat za symbolickou korunu.

Odkup? Spolek shání finance

„Kdysi jsme zvažovali odkup, ale převažují negativa,“ potvrdila Husičková.

Největším mínusem jsou podle ní peníze na získání i rekonstrukci stavby. Odhadní cenu stanovil odborný posudek na 590 tisíc korun, k prodeji dojde formou veřejné soutěže. Počet zájemců znám není. Kašparův spolek shání finance především pomocí veřejných sbírek. Obec jim momentálně nemá jak pomoci.

„Vzhledem ke koronavirové situaci predikujeme o sedm milionů korun v obecním rozpočtu méně. Máme vlastní muzeum, zámek a další památky, o něž musíme pečovat,“ zdůraznila starostka.

Zlom nastane příští rok. Prodeji budovy má předcházet oprava nedalekého přejezdu včetně přesunutí technologie sloužící k jeho zabezpečení a výstavba nové čekárny.

„Zahájení investiční akce je plánováno na březen 2021,“ doplnila za Správu železnic Friebová.