„Hodolanská je velice rušná ulice a absence přechodů na takto frekventovaných místech je podle mě hazardování s lidskými životy. Jsem proto velmi rád, že se nám podařilo zrušené přechody do Hodolan vrátit, a to navíc vybavené semafory," uvedl primátor města Olomouce Antonín Staněk (ČSSD).
Aby nový přechod splňoval veškeré normy a nároky na bezpečnost, bylo třeba jej zkrátit, proto projektant navrhl zrušení pravého odbočovacího pruhu ve směru do ulice Dr. Milady Horákové.
Zrušený odbočovací pruh nahradil zelený pás a pro všechny směry v tomto místě zůstal jeden pruh.
Náklady na vybudování nového přechodu byly téměř 1,8 milionu korun, z nichž část pokryla dotace z Olomouckého kraje.
„Další částí investice na této křižovatce bylo vybudování nového místa pro přecházení. Vzniklo v ulici Dr. Milady Horákové, kterou v tomto místě rozdělil středový ochranný ostrůvek. Na nové místo pro přecházení pak plynule navazuje nový chodník," přiblížil náměstek Filip Žáček a dodal, že součástí projektu bylo také nasvětlení místa pro přecházení a výsadba nové zeleně.
Náklady na tuto část investice se pak vyšplhaly přes 1,4 milionu korun.
Tři nové zebry v Hodolanské
Veřejností i vedením města velice diskutované přechody v Hodolanech v loňském roce zrušil Krajský úřad Olomouckého kraje.
Bílé zebry zmizely z Hodolan poblíž ulic Jiráskova, Purkyňova, Farského a Bystrovanská na žádost policie v průběhu loňského srpna.
„To způsobilo nejvíce komplikací především u Základní školy Řezníčkova. Již před začátkem školního roku proto město nechalo poblíž školy instalovat provizorní semafory, letos jaře se pak podařilo dokončit stavbu tří nových přechodů s koordinovaným provozem světelné signalizace," sdělila mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá a doplnila, že právě dokončený přechod u Bystrovanské ulice si kvůli větším stavebním zásahům vyžádal delší přípravu, nicméně i ten nyní plně odpovídá nárokům současných norem.