Umělé návrší v parku je bez zeleně, která pohled na mauzoleum částečně zakrývala.

Nechalo ji vykácet město, než se do první části rekonstrukce rozdělené na tři etapy pustí stavební firma.

Vítěze výběrového řízení radní určili v úterý.

„Nejprve bude zhotovitel pracovat na přístupovém schodišti, které je ve špatném stavu a chodit po něm není bezpečné. Jednu polovinu spraví letos, druhou v příštím roce," řekl náměstek primátora Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL).

V plánu je také odizolování stavby od vlhkosti, rekonstrukce teras schodišť a zídek.

Začít by se mělo do měsíce.

Z mauzolea ve Výpadu museli vyhnat bezdomovce, kvůli velvyslankyni

Za rok nadzemní část 

Náklady na přípravu, zabezpečení a nové schodiště jsou přes sedm milionů korun, čtyři miliony dá ministerstvo obrany, které dotacemi podporuje obnovu válečných hrobů.

Ve druhé polovině roku 2017 se má dostat na opravu nadzemní části.

Stavaři se přiblíží ke kapli, opraví sloupy a exteriéry, stejně tak vnitřek kaple, kde bude nutné odstranit graffiti, které znehodnotilo původní malby.

V roce 2018 bude zásadní oprava krypty, kde jsou uložené ostatky zhruba 1200 vojáků padlých v první světové válce.

„Ne každý ví, že mauzoleum je místem posledního odpočinku více než tisícovky jugoslávských vojáků, kteří zemřeli v moravských vojenských nemocnicích během první světové války, a že autorem sochařské výzdoby je známý olomoucký sochař Julius Pelikán. Jsem proto rád, že se po dořešení složitých majetkoprávních vztahů podařilo v posledních týdnech akci rozběhnout," uvedl minulý měsíc investiční náměstek Filip Žáček (ČSSD).

Obnoví Pietní den?

Soud předloni přiřkl mauzoleum Olomouci. Nástupnické státy Jugoslávie neměly o stavbu od olomouckého architekta Huberta Austa dokončenou v roce 1926 zájem a nebylo ani jasné, kterému z nich by měla patřit.

Radnice zamýšlí ve zrekonstruovaném památníku za dva roky připomenout stoleté výročí od konce první světové války, případně ho zapojit do květinových výstav Flora.

O zviditelnění místa má zájem i Společnost pro Srbsko.

Zvažuje obnovit Pietní den, kdy by do Olomouce mohly přijet rodiny pozůstalých vzpomenout na své blízké, případně pořádat Dny srbské kultury.

„Postupně chceme obnovit někdejší výborné vztahy mezi Českou republikou a Srbskem a rozvíjet spolupráci podnikatelů i podporovat cestovní ruch," vyhlíží příležitosti předseda společnosti Karel Šindlář.