O jaký jde subtyp, zatím nemá krajská veterinární správa zpřesněno.

Chovatelé na Jesenicku, stejně jako jinde v Olomouckém kraji, by měli sledovat svoji drůbež, zda je v pořádku a nevykazuje známky onemocnění. Stejně tak by lidé měli hlásit uhynulé divoce žijící ptáky.

„U obou vodních ptáků z Jesenicka je potvrzena ptačí chřipka. Víme, že jde o H5. Subtyp zatím nemáme, to očekáváme, až udělá Praha," sdělil ředitel Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj Aleš Zatloukal.

„Stále ještě čekáme na výsledek u labutě z Prostějovska, tam zatím nevíme, zda se jednalo o ptačí chřipku, nebo ne," dodal.

Ptačí chřipka: na Přerovsku museli utratit stovky kusů, obce jsou hlídané

Dvakrát Olomouc, pak Lověšice

Nakažené labutě z Jesenicka, podle některých zdrojů šlo o labuť a divokou husu, byly podle olomouckých veterinářů nalezeny v blízkosti hranice s Polskem.

„Jde o to, aby o tom věděli chovatelé drůbeže z okolí a věnovali pozornost zdravotnímu stavu ptáků chovaných v zajetím," uvedl Aleš Zatloukal.

První případy ptačí chřipky zaznamenali veterináři 13. ledna v Olomouci, kde byly nalezeny dvě uhynulé labutě na břehu řeky Moravy.

V obou případech měly virus aviární influenzy H5. Ohnisko ptačí chřipky H5 v malochovu drůbeže bylo oznámeno o týden později v Lověšicích u Přerova, kde muselo být utraceno 500 kusů drůbeže.

Druhá labuť nalezená v Olomouci měla ptačí chřipku