Ti si ale vychutnávají cigarety a doutníky v otevřených prostorách obchodních galeriích nadále.

Ne ve všech kavárnách, ale v řadě z nich.

Kolemjdoucím i personálu z nejbližších prodejen to vadí. Nekuřákům. Prodavačky-kuřačky jsou rády, že si v pauze mají kde dát cigaretu.

„Vadí mi to. Rozhodně. Smrdí to až sem, hlavně doutníky. Tady se prostě kouřit nemá. Nebo ať kavárnu oddělí od společných prostor,“ stěžovala si osmatřicetiletá prodavačka z Olomouc City.

„V hospodě člověk počítá s tím, že se tam kouří, taky tam většinou nejde s malým dítětem, tady se kouřit nemá,“ přidala se dvacetiletá prodavačka ze stejného obchodního centra.

Obě jsou nekuřačky. Naopak jiná prodavačka-kuřačka přiznala, že je ráda, že si má kam zaskočit na cigaretu a kafe.

„Je to pro mě nutný relax. Chápu, že to může někomu vadit, já jsem ráda, že mám kam zajít,“ svěřila se prodavačka obuvi.

Dítě si hraje, maminka kouří

Stejně tak kolemjdoucí, kteří přišli do olomouckých nákupních center nakupovat, reagovali podle toho, zda sami nikotinu holdují, nebo ne.

„Prostě nekuřákovi to vadit bude vždycky a kuřák má pochopení a je rád, že si může sednout na kafe a zapálit si,“ uvedl asi čtyřicetiletý muž, který přišel nakoupit do Olympie.

„Vadí mi, že to dýchají tady ty děti na těch houpadlech. A když vidím, jak tady toho chlapečka maminka sleduje z kavárny s cigaretou v ruce. Co na to říct,“ komentovala čtyřiašedesátiletá důchodkyně z Olomouce, která právě využívala k nákupu oblečení slev v Olympii.

Podle servírek z kaváren, ve kterých se ve středu před polednem kouřilo, by zákazem kouřením přišly o tržby. Poukazovaly na to, že prostory jsou odvětrávány.

„Zkoušeli jsme to dva dny. Pak až po osmnácté hodině. Lidé odcházeli,“ uvedla Markéta, která obsluhovala v jedné z kaváren.

„Dopoledne jsou to většinou lidé, kteří tady mají schůzky. Odpoledne a večer zase často ti, kteří čekají na partnery nebo děti, až skončí kino,“ uvedla.

O zákazníky nepřišli

Například CaféLand v Olomouc City, kde se dříve kouřilo, vloni vylepil cedulku se zákazem kouření a ten dodržuje.

„I my jsme rády, protože nekouříme a kouř nám vadil. Stejně tak prodavačkám v Gate či O2. je to problém a zodpovědnost jednotlivých kaváren, jak se k tomu postaví,“ Radka Vokurková z CaféLand.

„Je pravda, že se někdy dostáváme do nepříjemné situace, když si host chce zapálit. Snažíme se mu to vysvětlit. Buďto to přijme, nebo odejde jinam. O zákazníky jsme nepřišli. Naopak dříve si k nám přišli lidé vyloženě jen zakouřit a nic si neobjednali,“ dodala.

Pracovníci Krajské hygienické stanice v Olomouci tolerovali kouření v kavárnách v obchodních galeriích do listopadu loňského roku.

„Do té doby jsme v rámci běžných kontrol pouze upozorňovali na novelu takzvaného protikuřáckého zákona, která se vztahuje i na tyto provozovny,“ uvedla Jitka Švecová, vedoucí odboru hygieny výživy Krajské hygienické stanice v Olomouci.

Na požádání popelník přinesou

Na sklonku roku přistoupili k pokutám.

„V jednom případě, kdy jsme zjistili, že se v provozovně v obchodním centru kouří, jsme zahájili s právnickou osobou správní řízení. To zatím skončeno nebylo,“ sdělila.

Některé kavárny z jiných regionů oficiálně zákaz dodržují, ale na požádání popelník přinesou.

„Za porušování zákona hrozí až desetitisícové pokuty. V kontrolách budeme pokračovat i nadále. Stejně tak se na nás mohou obrátit občané v případě, že bude takzvaný protikuřácký zákon porušován,“ dodala Švecová.