Hostinec stojící u hlavní cesty mezi Olomoucí a Šternberkem píše dlouhou historii.

„První zmínka o hospodě, čísle popisném 93, pochází z 18. století. Už v tu dobu, na císařské cestě směrem na Krnov, zde byl v provozu zájezdní hostinec se stájemi,“ uvedla spolumajitelka vyhlášeného podniku Jana Jarošová.

Novodobou historii, po roce 1989, začali psát její rodiče. S nápadem přišla maminka, rodačka z Dolan, které nechyběla odvaha vybudovat z ruiny podnik, jenž si lidé brzy oblíbili.

„Rok se to opravovalo. Tatínek dělal v Jednotě, z oboru si stáhl dva lidi, maminka uměla zařídit vše kolem. Spláceli jsme velké dluhy,“ obhlédla se.

První hosty přivítali U Havlů, název je podle příjmení rodičů současné spolumajitelky, v roce 1991. Konkurenci neměli široko daleko. V devadesátkách zažívali boom. V hostinci tehdy pořádali veleúspěšné akce, na které zvali slavné baviče: zpěváky, komiky, herce.

„Vše nabouraly povodně v roce 1997. Byla to rána pro všechny. Na severu Moravy zkrachovalo hodně podnikatelů, kteří přestali jezdit. Pak ale zase přišly lepší časy,“ vzpomínala na milníky Jana Jarošová.

Dřína, ale neměnili bychom

Volno s manželem a rodiči neznali. Pouze na Štědrý den zhasli v lokále a užívali si svátečního odpočinku. Už 25. prosince ale byli opět na place.

„Byla a je to pořád dřina, ale neměnili bychom,“ usmála se sympatická podnikatelka.

S manželem už plánují, jak rozšíří stávající ubytovací kapacity. Vizi přibrzdil covid. Úpravy vyžadují nemalou investici.

Manželé mají, jak sami říkají, štěstí na zaměstnance. I s jejich přičiněním odcházejí zákazníci spokojeni a znovu se vracejí k prostřenému stolu. Vedle poctivé české klasiky si oblíbili si tradiční zvěřinové či zabíjačkové hody.

Havel chtěl obědvat s ostatními

Poctou pro ně bylo, když v roce 1996 obsluhovali prezidenta. Nejprve, inkognito, dva měsíce před jeho návštěvou přijeli zaměstnanci kanceláře prezidenta, aby podnik proklepli.

„Když poobědvali a přišli za námi objednat salonek pro prezidenta a jeho doprovod, mysleli jsme, že si dělají srandu,“ usmáli se manželé.

Prezident chtěl poobědvat mezi ostatními hosty, ale bylo obsazeno.

„Vplul mezi lidi a neumím si představit, že by našel volné místo. Ochranka by s tím nic neudělala,“ vzpomínali manželé Jarošovi na vzácného hosta.

Prezident raut vynechal, jedl v Dolanech

Prezident Václav Havel tehdy v podniku nebyl naposledy. V lednu 2000, když se s manželkou Dagmar chystali na cestu do lázní v Karlově Studánce, požádal o zastávku v hostinci U Havlů.

„Četl jsem noviny, že prezident jede do Karlovy Studánky, a najednou venku slyším majáky. Byli tady. Chlapi z ochranky říkali, že dostali v Praze nařízeno, že budou zastavovat U Havlů,“ popisoval hrdě Jan Jaroš.

Později se manželé Jarošovi dozvěděli, že když v Karlově Studánce pozvalo vedení lázní prezidentský pár na připravený raut, Václav Havel nic nejedl.

„S vysvětlením, že se už poobědval U Havlů, kde měl guláš a česnečku,“ dodali Jarošovi.