V Olomouckém kraji minulý týden zkontrolovali celkem 16 jatek. Na nevhodné zacházení se zvířaty během prověrky však nenarazili. V běžných kontrolách budou pokračovat.

Pracovníci krajské veterinární správy zkontrolovali všechna jatka v Olomouckém kraji, kde se v minulém týdnu porážela hospodářská zvířata.

„Ze šestnácti jatek jsme navštívili čtrnáct a cíleně jsme prověřili, jak zde probíhá příjem zvířat,“ popisoval Vratislav Šulc, ředitel odboru veterinární hygieny ochrany veřejného zdraví Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj.

Veterináři nezjistili, že by zaměstnanci při přesunu zvířat z náklaďáku zacházeli s dobytkem nevhodným způsobem, kopali do zvířat nebo je popoháněli elektrickým proudem, aby je dostali „pod nůž“ ještě rychleji.

„Všichni zaměstnanci jatek jsou proškoleni. Když je na místě veterinární dozor, nikdo si nic neulehčuje a nechová se ke zvířatům nevhodně. Nic takového jsme nezjistili ani během mimořádných kontrol,“ ujistil.

Ne vždy je veterinář u příjmu

Během porážky je na jatkách stálý veterinární dozor. Kontroluje každé živé zvíře, než odejde na porážku. Stejně tak následně prohlédne těla a orgány zabitého zvířete.

Ne vždy je však veterinář u příjmu zvířat, protože mohou být navážena v noci, nad ránem nebo den předem. To se týká zejména menších jatek.

V Olomouckém kraji nezaznamenala krajská veterinární správa surové zacházení se zvířaty při příjmu na jatkách ani v minulých letech.

„Musíme si uvědomit, že při takovém jednání by zůstaly stopy po ranách na kůži nebo v podkoží. Stejně tak by byly patrné zlomeniny, kdyby zvíře někdo vláčel po zemi. A to všechno by se poznalo při veterinární prohlídce těl po porážce. Pro jatka by to znamenalo velký problém, minimálně špatnou reklamu,“ vysvětloval ředitel Šulc s tím, že běžné kontroly na jatkách budou pokračovat i v příštích dnech.

Státní veterinární správa spustila mimořádnou akci poté, co ochránci zvířat natočili a zveřejnili týrání dobytka na porážce ve Všeticích ve Středočeském kraji. Podala trestní oznámení na provozovatele jatek pro podezření z týrání zvířat. Prověřovala i jejich přepravce a chovatele.

„Zákon omezuje míru používání elektrických pohaněčů. V rozporu se zásadami etického chování ke zvířatům na jatkách je také vláčení zvířat a kopání do nich, jehož se personál na videu dopouští,“ reagoval Petr Vorlíček, mluvčí Státní veterinární správy.