„Měli jsme tu zastoupena vína všech přívlastků od výběru z bobulí či z cibéb, což jsou ta nejkvalitnější vína, která jsou podobná vínům ledovým či slámovým, až po jakostní a moravská zemská vína. Z vinařů jsme tu přivítali jak ty, jejichž produkci zájemci běžně neseženou, tak ty známé, kteří mají své výrobky zastoupeny v obchodech či supermarketech,“ shrnul spoluorganizátor akce František Novák.

Návštěvníky akce, kterých se v sále Společenského domu sešlo kolem stovky, na Týnecký košt přilákala pestrá nabídka vinařských odrůd i možnost se dobře povatit.

„Víno mám ráda i když se v něm zase tolik nevyznám. Zatím jsem vyzkoušela jen Rulandské šedé a bylo opravdu perfektní. Týnecký košt navštěvuji, i když ne pravidelně, ale ráda sem pokaždé zavítám, protože tu bývají velice dobrá vína a také příjemní lidé, kteří vínu rozumí,“ pochválila akci Vlaďka Bláhová z Velkého Týnce.

O šampionu mezi letošními vzorky Týneckého koštu jako každý rok i letos rozhodovali návštěvníci, kteří u vchodu kromě degustační skleničky dostali i hlasovací lístek.

„Na našem koštu je to s výběrem vítěze trošku jinak, než na jižní Moravě, kde vítěze vyhlašuje odborná porota. U nás jsme výběr udělali tak, že si nejzajímavější vzorek vyhlásí samotní degustátoři. Součástí vstupenky každého hosta je hlasovací lístek, na který lidé napíší vzorek vína, který jim nejvíce chutnal, a podle ohlasů potom vyhlásíme vítěze koštu,“ vysvětlil jeden z organizátorů Ivo Stejskal.

Vyhrál tramín ze Znovína a cabernet ze Žadovic.

A která vína nakonec lidem chutnala nejvíce? Z bílých vín to byl Tramín kořenný ze Znovína Znojmo a mezi červenými víny degustátory nejvíce zaujal Cabernet Sauvignon vinaře Štefana Maňáka z vinařství Žadovice.

Zajímavostí letošního ročníku bylo, že tu vůbec poprvé bylo zastoupeno i mešní víno z kroměřížského arcibiskupství.

„Hosté mohli v sobotu ochutnat i Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž, z jehož sklepů jsme tu měli Muškát moravský, Sauvignon, Frankovku modrou a také Tramín červený. Všechno to jsou bílá vína, protože římskokatolická církev při mších používá jen bílá vína. Z produkcí ostatních vinařů bylo raritou i višňové víno, které si degustátoři také chválili,“ vyzdvihl Novák.

Zájem roste, příště větší prostory

Týnecký košt, který je poměrně mladou akcí, se příští rok uskuteční už po páté.

„Chtěli bychom do příštího ročníku zařadit i vína ze zahraničí, což by myslím bylo příjemné i pro degustátory. Zájem lidí o košt nám rok od roku stoupá a pokud to tak půjde dál, asi budeme muset začít hledat větší prostory, protože budeme mít problém, se do menšího sálu Společenského dumu vměstnat,“ pochválil si zájem veřejnosti Novák.

„Příští ročník budeme pořádat zase kolem prvního jarního dne, je to už taková naše tradice,“ uzavřel spoluorganizátor.