Motolské centrum si v pondělí vyžádalo zajištění transportu chirurgického odběrového týmu do Fakultní nemocnice Olomouc. Specialisty, kteří jako jediní v České republice provádějí transplantaci plic, přesunul na Moravu vrtulník Mi-8 ze základny dopravního letectva Kbely. Odběr i následná operace v Motole proběhly bez problému.

„Pacienta jsme operovali hned v návaznosti na odběr a je v pořádku,“ informoval regionální Deník Robert Lischke, přednosta III. chirurgické kliniky 1. LF UK a FN Motol a vedoucí Programu transplantace plic pro Českou republiku.

Vysvětlil, že odběrový tým vždy vyjede do nemocnice, kde je vhodný dárce a tam provede odběr orgánu. I když jde o nemocnici vzdálenou několik stovek kilometrů, jak tomu bylo v tomto případě. O to větším nepřítelem je pak čas, což u transplantace plic platí dvojnásob.

„V těle dárce velmi rychle ztrácejí svoji funkci. Ne zdaleka vždycky je možné plíce použít, protože nefungují dobře,“ poukázal profesor Lischke.

„Přišít je musíme do šesti až osmi hodin,“ dodal.

Pro pacienty, příjemce plic, je následně velkým problémem riziko infekce, které je větší než u transplantace jiných orgánů.

„Obecně jsou tito pacienti nejvíce ohroženi infekcí. Je to dáno tím, jak jsou plíce otevřeny dýchacími cestami do vnějšího prostoru,“ objasnil přední český odborník v hrudní chirurgii.

Jeho tým vloni provedl 42 transplantací plic a letos už vpravil tento orgán 26 pacientům. Ti z Moravy jsou od loňského října nově sledováni právě na Klinice plicních nemocí a tuberkulóz Fakultní nemocnice Olomouc. Už jich je několik desítek.

„Lidé z celé Moravy, kteří absolvovali transplantaci plic v Motole, jsou svěřeni do naší péče, dojíždějí na pravidelné kontroly k nám a nejsou tak nuceni cestovat přes celou republiku. V současné době takto máme v péči zhruba 30 pacientů,“ sdělil mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Fakultní nemocnice Olomouc je rovněž součástí sítě transplantačních center v České republice - olomoučtí specialisté provádějí více než třicet let transplantace ledvin. Takzvané multiorgánové odběry, při kterých jsou odebrány srdce, plíce, játra, ledviny a pankreas, se v Olomouci provádějí v průměru jednou za měsíc až za dva měsíce.

„Důležité parametry, jako je krevní skupina dárce a parametry HLA související s imunitním systémem, zadají naši specialisté do registru, ze kterého jsou pak vytipováni nejvhodnější příjemci,“ popisoval mluvčí Havrlant.

Odběr orgánu je stejně důležitým chirurgickým výkonem jako následná transplantace a jeho závažnost v praxi narůstá vzhledem k omezenému počtu dárců. Velmi přísné nároky jsou kladeny i na přípravu orgánů na transport směrem k příjemci, ke kterému putují ve sterilních sáčcích se speciálními roztoky. Uloženy jsou v nádobách a umístěny do přepravního kontejneru s ledovou tříští.

Seznam center vysoce specializované péče v oblasti transplantační medicíny

IKEM
ledviny
srdce
játra
Langerhansovy ostrůvky
pankreas
střevo
multiviscerální transplantace (více vnitřních orgánů)

Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno
srdce
játra

Fakultní nemocnice v Motole
plíce
ledviny u dětí
srdce u dětí ve spolupráci s IKEM

Fakultní nemocnice Plzeň
ledviny

Fakultní nemocnice Hradec Králové
ledviny

Fakultní nemocnice Ostrava
ledviny

Fakultní nemocnice Olomouc
ledviny

Zdroj: MZCR