Například ve Šternberku mohou četnáři zapomenuté knihy vrácet od pondělí do pátku.

„Čtenářům, kteří přijdou vrátit dlouhodobě vypůjčené knihy, budou prominuty veškeré peněžní pokuty. V úterý 4. října budou mít čtenáři v obou odděleních možnost přihlásit se na rok zdarma, a to od 9 do 11 a od 13 do 17 hodin,“ informovala Alena Vyslyšelová, redaktorka Šternberských listů.

Kromě toho je na úterý naplánovaný Den otevřených dveří, ve středu si přijdou na své rodiče s dětmi, čtvrtek bude zaměřený na národnostní a jazykové menšiny a pátek bude patřit školám.

Také v Olomouci se mětská knihovna snaží ukázat, že nejsou institucí jen pro čtení knih a naučné literatury.

„Zajímavou akcí určitě je vlastivědná vycházka pro znalce historie s panem Tichákem, která vede po stopách olomoucké veřejné knihovny. Místo setkání je ve středu 5. října v 9 hodin u Národního domu a není potřeba se přihlašovat,“ informovala ředitelka Knihovny města Olomouce Lenka Prucková.

Ve středu v 17 hodin odpoledne pobočka v Neředíně zase nabízí besedu s docentem Františkem Všetičkou o jeho připravované knize, která pojednává o Olomouci v době Národního obrození.

Beseda s Antonií Krzemieňovou

„Ve čtvrtek v 17 hodin se u nás na ústřední budově uskuteční beseda se spisovatelkou Antonií Krzemieňovou, která napsala knihu Síla myšlenky I – Prokletí. Autorka mluví o tom, že silou myšlenky lze dokázat spousty věcí,“ lákala Prucková s tím, že nechybí ani akce pro děti, jako je čtení před spaním, výtvarná dílnička nebo beseda s Milošem Kratochvílem.

„V úterý je zápis čtenářů do konce roku zdarma a někteří přijdou vrátit knihy v rámci amnestie, takže návštěvnost se zvyšuje. Na akce většinou přijdou lidé, kteří do knihovny chodí nebo se tam už někdy dostali. Ale je dobře, že se o knihovnách mluví, spousta lidí si řekne, že se v nich konají opět nějaké akce. Nepřijdou třeba hned, ten týden, ale připomenou si to,“ doplnila ředitela.

Co chystají v Bohuňovicích?

Také v Bohuňovicích se na stávající i nové čtenáře připravili.

„Budeme mít besedu pro mateřskou školku Červené karkulky. Také výstavu fotografií, kterou připravili zahrádkáři – Rozkvetlý dům, rozkvetlé okno a ta potrvá až do 21. října. Nachystané budou i hry pro děti ze školní družiny, amnestii dlužníků a přihlášení se zdarma máme také. Už od rána tady mám tři nové čtenáře přihlášené, lidé chodí,“ uvedla v pondělí dopoledne knihovnice Eva Dokoupilová.

V Litovli Chytrolín

V Litovli si na knihovnický týden mimo jiné nachystali tradiční vědomostní soutěž pro děti Chytrolín.

„Už je to její šestnácté kolo, osmý ročník. Ve středu od 17 hodin máme připravenou besedu s regionální autorkou s Ivanou Teshomeovou, autorkou autobiografie Měsíční sonáta pod africkým sluncem,“ uvedla vedoucí knihovny Lenka Fišrová. Na středeční půl sedmou večer pak mohou příznivci hanáčtiny zavítat na křest knížky Petra Lindušky, Tož bať. A ani tady nechybí amnestie nebo registrace nových čtenářů zdarma. „Pomáhá to, lidé chodí. Ti hříšníci, kteří mají obavy vyšších pokut tak se většinou dostaví. Ale na některé nezabere nic, kdo nechce přijít tak nepřijde,“ uzavřela Fišrová.