Ve čtvrtek 30. listopadu se vrátila do Olomouce oblíbená Tvarůžková cukrárna z Loštic. Dočasně zakotvila opět v Denisově ulici.

„Jsme tu na dobu adventu a všechny zveme,“ lákala pracovnice cukrárny plné sladkých i slaných dobrot s chutí legendárního tvarůžku. „Kompletní sortiment se nevejde, ale máme od každého něco, dokonce i tataráky,“ zvala.

Předvánoční program v olomouckém Letňáku, listopad 2023
Olomoucká zákoutí zvou na muziku, punče i jarmark. Tady jsou víkendové taháky

Ke koláčkům, dortíkům, plněným kremrolím, košíčkům nebo lokším si zákazníci mohou dopřát horký mošt s medovinou nebo bez ní a kávu. Přímo v provozovně mohou posedět u vánočního stromečku a užít si příjemnou atmosféru. Cukrárna je v provozu od čtvrtka do neděle do 22. prosince.

Jen o pár kroků dál je na ulici cítit vůně grilovaných kuřat. V Denisově 11 už je v provozu Pipena.

„Otevřeno máme zhruba týden a v nabídce jsou, jak jinak než vynikající grilovaný kuřata. K nim pak čtyři přílohy nebo nakládaná zelenina,“ vyjmenovával repertoár nového bistra jeden z jeho provozovatelů Dominik Stržínek.

Burgry v Sokolské i kavárna v Koruně

Na rohu Pekařské ulice zase mohou Olomoučané a návštěvníci města strávit příjemné chvíle v nové kavárně DZ Coffee. Otevřela 1. prosince v přízemí obchodního domu Koruna, kde v minulosti kavárna byla. Provozovatelé zvou hosty na výběrovou kávu, wafle nebo domácí pomazánky a limonády.

Mezi novinkami si vyberou i vyznavači pořádných burgerů a hot dogů, Fajnové dobroty s přílohami a osvěžujícími nápoji si mohou dopřát v nové provozovně Smashin‘ Machine v Sokolské ulici.

V Sokolské ulici otevřel Smashin‘ Machine pro milovníky fajnových burgerů a hot dogů.V Sokolské ulici otevřel Smashin‘ Machine pro milovníky fajnových burgerů a hot dogů.Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

Vymazlené croissanty

Úspěch slaví i nedávno otevřená pekárna prostějovské společnosti Pastryum bakery ve Ztracené ulici.

„V současnosti máme otevřeno třikrát v týdnu: úterý, čtvrtek a sobota. Zájem nás samozřejmě těší,“ reagoval na poptávku Jan Hejlek, spolumajitel prostějovské společnosti Pastryum bakery, která v létě oživila a provoněla tento kout Olomouce.

Prodejna s francouzským pečivem a výběrovou kávou ve Ztracené ulici, 4. listopadu 2023
V centru Olomouce otevírají nové podniky. Na dobroty se stojí i dlouhé fronty

V nabídce má croissantová menu s rozmanitými náplněmi a zdobením a výběrovou kávu. Dobroty vznikají ve výrobně v Prostějově. V Olomouci je zatím jediná prodejna. „Stavíme na poctivé řemeslné výrobě plundrového pečiva,“ dodal podnikatel.

Velkému ohlasu zejména u mladé generace se těší nedávno otevřená Bubble Tea kavárna na Dolním náměstí, kde letos zavřela prodejna masa a uzenin. Návštěvníci si zde mohou vychutnat čaj nebo kávu s různými ingrediencemi. Nápoje si mohou vypít přímo v kavárně nebo s nimi vyrazit do ulic.

Bistro Nro 66 v Olomouci
Bistro Nro 66 - kousek venkova v srdci Olomouce. Láká na steaky i kapra

Po cukrárně AIDA stále prázdno

Nevyužité naopak nadále zůstává přízemí domu na Horním náměstí, kde v lednu skončila cukrárna AIDA. Spekulovalo se o tom, že se přesune na roh Horního náměstí a ulice 28. října, ale ani tyto prostory zatím neožily. Neotevřela ani Krajinská lékárna.

Změnami v těchto dnech procházejí i obchody v ulici 8. května, kde skončila desítky let fungující prodejna cyklistických potřeb. Podobný osud čeká Barvy a laky přes ulici, které na konci roku skončí a nahradí je zdravotnické potřeby – část sortimentu by měla zůstat zachována.

Belmondo Club Olomouc, 25. listopadu 2023
Noc v Belmondu. Takto to žije v klubu, kde paří i fotbalové hvězdy