I kdyby se však náhle oteplilo a několik dní pršelo, případné záplavy by zdaleka nedosahovaly těch z jara roku 2006. Bílá masa je v porovnání s tehdejším množstvím sněhu třetinová.

„Sledujeme situaci a porovnáváme množství sněhu právě s tím v roce 2006, ale i když obavy samozřejmě jsou, podmínky pro zadržení vody jsou lepší,“ reagoval Vladimír Kamínek, starosta Střeně, kde mají lidé v paměti katastrofální letní povodně v roce 1997.

„V řece je méně vody než v roce 2006, a pokud bude sníh odtávat průběžně, není důvod k vážnějším obavám,“ doplnil Josef Koloušek, místostarosta Horky nad Moravou, kde rovněž velká voda napáchala škody a lidé se povodní obávají více než jinde.

Podle mluvčí Povodí Moravy Jany Kučerové dosahují zásoby vody ve sněhu v povodí horního toku Moravy po Moravičany 119 milionů kubíků.

„Během týdne přibylo téměř 30 milionů metrů krychlových,“ uvedla.

Stejně tak se zvedla sněhová vrstva v povodí Rožnovské i Vsetínské Bečvy.

„I kdyby došlo k prudkému tání, neměla by situace zdaleka vypadat jako v roce 2006, tehdy byly ještě navíc vydatné srážky. Během tří dnů spadlo na 40 milimetrů srážek,“ vzpomněla Kučerová.

V roce 2006 byly zásoby vody ve sněhu na horním toku Moravy na 340 milionů kubíků, stejně tak byly více než třikrát větší v povodí Vsetínské i Rožnovské Bečvy.

V březnu to může být jiné

„Navíc máme únor, takže nepředpokládáme, že by mělo dojít k takovému oteplení, aby ani v noci nešly teploty pod bod mrazu. Samozřejmě v březnu může být situace jiná. Tehdy tady bylo najednou patnáct stupňů Celsia,“ poznamenala.

Podle vodohospodářů se pro obyvatele v nižších polohách může zdát situace dramatičtější, protože tolik sněhu a tak dlouho v těchto místech několik let neleželo.

„Přesně tak, oproti tomu na horách nejsou stavy nijak nadprůměrné, spíše naopak,“ sdělila Kučerová.

Přehrady upouštějí vodu

Hrozby minulých povodní a přibývající sněhová pokrývka přesto již přiměly vodohospodáře k preventivnímu upouštění vodních nádrží. Tím se vytvoří prostor na pojmutí vody z tajícího sněhu.

„Na přehradách na Bečvách upouštíme. Nejvíce na Bystřičce, kde se snížila hladina o více než dva metry, abychom byli připraveni na záchyt případných zvýšených průtoků z tajícího sněhu,“ vysvětlila Kučerová.

Podle meteorologů by v Olomouckém kraji v nadcházejících dnech vydatněji a tvaleji sněžit nemělo.

„Ve středu budou sněhové přeháňky, které odpoledne budou slábnout, a ani v dalších dnech to podle našich modelů nevypadá na vydatné sněžení,“ uvedla meteoroložka Eva Auxtová.