„Když stoupne voda v Moravě, tak máme pole podmáčená, ale i při letošních vyšších stavech hladiny jsme zatím zaznamenali pouze menší lagunky. To je v tuto roční dobu běžné. Horší situace by nastala, kdyby pršelo dál,“ uvedl Jaroslav Spurný, majitel farmy Městský a Nový Dvůr v Olomouci.

„Letošní zima byla solidní. Když mrzlo, tak vždycky ležela dostatečná sněhová pokrývka a oseté plochy nám tedy nevymrzly. S jarní setbou jsme sice ještě nezačali, ale to patří k březnu,“ pokračoval pan Spurný.

Také ve vyšších polohách jsou zemědělci s počasím poměrně spokojeni.

„Nám také sice zima žádné vážnější škody nenadělala, ale ještě nekončí. Už to vypadalo, že by při slušném počasí mohla pole začít vysychat, ale přitom v tomto týdnu padal i sníh s deštěm. Předpověď pro příští dny neslibuje zlepšení,“ postěžoval si Jaromír Menšík, předseda družstva v Ludmírově na Prostějovsku v Bouzovské vrchovině.

Dobrý rok? Těžko, kvůli nízkým cenám

Také zvířata se vyrovnala se zimou dobře.

„V moderních chovech je dobytek z osmdesáti procent v kontaktu s vnějším prostředím. Chráníme ho pouze před průvanem a deštěm. Při dobrém krmení se tak sám se zimou vyrovná a žije v přirozenějších podmínkách. Letos neměla zvířata tak drsnou zátěž, jako při mrazivém počasí. Příznivý byl zejména odchov telat, kde jsme zaznamenali minimum úhynů. Mohli bychom tedy očekávat dobrý rok, ale výkupní ceny zemědělských produktů, masa a mléka i obilovin jsou v současnosti hrozivě nízké,“ zhodnotil situaci Roman Palát, hlavní zootechnik zemědělského obchodního družstva Agrispol v Mořicích na Prostějovsku.

Potvrzuje to i olomoucký farmář Spurný:

„Ano, je to tak, dříve byla cena vepřového až třicet čtyři koruny za kilogram živé váhy. Nyní je to dvacet osm, což už není rentabilní. Přitom ceny pro konečného spotřebitele se nemění,“ doplnil.

Pavel Moš