Je to podobné jako s respirátory na jaře, když vypukla pandemie Covid-19. Taky byly nedostatkovým zbožím. Přísun injekčních stříkaček pro dávkování malého objemu vakcíny proti koronaviru drhne.

Jedná se o speciální stříkačky, díky kterým je možné z jedné ampulky s vakcínou natáhnout šest dávek.

„Jehly, stříkačky, problém na trhu je,“ potvrdila Deníku například Jitka Krebsová, náměstkyně ředitele pro farmacii a zdravotnickou techniku Vojenské nemocnice Olomouc.

První náznaky zaznamenaly nemocnice již v prosinci, když se v EU začalo mluvit o startu plošné vakcinace proti Covid-19.

Některé země si okamžitě stáhly stříkačky od svých výrobců. Potřebovaly jich miliony samy pro imunizaci svých obyvatel.

„Nám se podařilo potřebné množství naskladnit minimálně do konce ledna. Aktuálně řešíme zásoby na únor. V březnu by už snad mohly být k dispozici zásoby ve skladu státních hmotných rezerv. Věříme, že se nestane, aby byly vakcíny a nebyly jehly a stříkačky a tento materiál byl limitující pro očkování,“ sdělila Jitka Krebsová.

Vzhledem k napjaté situaci na trhu s tímto materiálem vzrůstá jeho cena.

„Je násobně vyšší. Tuberkulínka o 100 procent i více. Je i za 2,40, podle dodavatele, ale protože nejsou, bereme to, co je,“ poznamenala.

Tuberkulínky jsou injekční stříkačky, které umožňují zdravotníkům velmi přesně rozdělit a maximálně vytěžit objem očkovací látky společností Pfizer a BioNTech v ampuli na šest dávek místo původně avizovaných pět.