Rádi by památce vrátili někdejší využití a zároveň promluvili do podoby cenné lokality ležící u prahu historického jádra Olomouce. Jedno bez druhého podle nich však fungovat nemůže.

Investor neskrývá, že potřebuje podporu politické reprezentace pro svoji vizi tak, aby projekt dával smysl i ekonomicky.

„Na studii obnovy tržnice a celého území se už pracuje. Do rekonstrukce se pustíme teprve tehdy, až budeme mít vyřešený dlouhodobý pronájem okolních pozemků a budeme cítit podporu vize, kterou bychom zde rádi realizovali. Pokud se domluvíme, tak můžeme začít s realizací velmi rychle. Není, na co čekat,“ uvedl v rozhovoru pro Deník podnikatel Pavel Široký.

Tvarůžkový festival v centru Olomouce
Tvarůžkový festival provoní centrum Olomouce. Co vás čeká?

Tržnice je pro Olomoučany citlivou a sledovanou lokalitou. Kvůli podobě toho, co tam má či nemá stát, se v minulosti dokonce demonstrovalo. Víte to?
Moc dobře. Je mi jasné, že k Tržnici, celému místu, mají Olomoučané citový vztah a zajímá je, co zde vznikne. Jsme přímo v centru, téměř v historickém jádru. Zároveň však vnímám, že péče o místo a jeho podoba tomu zdaleka neodpovídá.

Přímo k historické budově: proč jste ji s manželkou koupili?
Budova je ukázka průmyslové architektury konce 19. století. S manželkou máme tohle období velmi rádi a objekt samotný se nám líbil. Hodně cestujeme a myslím, že ani v Evropě už mnoho takto solitérních budov této architektury nestojí. I když se v objektu udělalo mnoho necitlivých zásahů, stále je v relativně slušném stavu.

V podnikání se roky ubíráte zcela jiným směrem. Proč jste se rozhodli investovat v tuto chvíli už desítky milionů korun do tržnice?
Ano, máme svůj byznys, který nám funguje. Nicméně jsme hledali v Olomouci investiční příležitost v úplně jiném odvětví, prostřednictvím kterého bychom mohli zanechat určitou stopu do budoucna. Myslím si, že každý úspěšný podnikatel by měl myslet nejen na svůj byznys a svoji rodinu, ale také na město kde žije.

Ekonomicky vám to však bude muset vycházet, do neziskového projektu byste nešli, nebo ano?
Bude to trochu odlišná kalkulace než v běžném byznyse. Jsme si vědomi toho, že se jedná o dlouhodobou investici a takto k ní také přistupujeme.

Stavba dálnice D1 v úseku Trnávka - Přerov. 16. dubna 2019
Stavba D1 mezi Lipníkem a Přerovem finišuje. Jak teď vypadá a jak rostla

Nová podoba od architekta roku?

Budova původně sloužila jako jatka a masná tržnice. Poslední roky se zde prodávalo kde co… Jakou máte představu o využití památkově chráněného objektu?
Zatím je vše v počátečních úvahách a neradi bychom tedy zabíhali do podrobností, co však můžeme potvrdit je, že tržnice bude sloužit k tomu, k čemu byla původně postavena, a to je vše, co se točí okolo dobrého jídla…

Čerpáte někde inspiraci?
Nedávno jsme se byli podívat v Bratislavě na starou tržnici. Nyní jedeme do Barcelony. Inspiraci čerpáme i na dalších evropských místech. Samozřejmě jsme realisti a je otázkou, co všechno půjde do Olomouce přenést.

Obsah může být sebeatraktivnější, ale pokud je zasazen do nevzhledného okolí…
Ano, to jak se povede rekonstrukce tržnice samotné je jedna věc, stejně důležité je však pro nás také to, jak bude vypadat jeho nejbližší okolí. Rádi bychom proto dostali šanci ovlivnit podobu celého území. Tržnice je klíčem k celému území a měla by ho výrazně ovlivňovat.

Máte už nějakou studii?
Už ji připravujeme. Postupujeme podle platného územního plánu, kde například musí být zachována venkovní tržnice, s čímž naprosto souhlasíme.

Takže s opravami zatím počkáte, až jak dopadne jednání s vlastníky okolních pozemků? Jestli najdete společnou řeč?
Do rekonstrukce jako takové se pustíme teprve tehdy, až budeme mít s vlastníky okolních pozemků vyřešen dlouhodobý pronájem a budeme cítit podporu naší vize, kterou bychom zde rádi realizovali. Uvidíme, jak to dopadne. Teď jsme na tahu my a je potřeba vyčkat výsledku studie celého území. Obrátili jsme se na jednoho z nejlepších architektů v České republice pana profesora Petra Hájka, který je mimo jiné i architektem roku 2018 a s podobnými stavbami má bohaté zkušenosti.

Vizi už máte. Můžete ji přiblížit?
Vizi už samozřejmě máme, ale jelikož není ještě pevně ukotvena, tak bych ji raději ještě veřejně neprezentoval.

Areál bývalých armádních skladů mezi řekou Moravou a Velkomoravskou ulicí v Olomouci
Obří areál po armádě jde do dražby, zajímá investora Šantovky

Chceme výrazně investovat

Už jste jednal na radnici?
Ano, už proběhly nějaké schůzky. Věřím, že najdeme společnou řeč a podporu. Každý vidí, v jakém stavu je tato lokalita a že je nejvyšší čas s tím něco udělat.

Pronájem pozemků vidíte jak? Jaké budou základní podmínky z vaší strany?
Pronájem okolních pozemků zde již, podle dostupných informací, roky probíhá. Jestliže se bude náš návrh řešení městu líbit, najdeme pro něj širokou podporu veřejnosti a budeme zde výrazně investovat, je nutné se bavit o dlouhodobém pronájmu v řádu několika desítek let. Město tím získá pro své občany velký kus zrekonstruovaného území, mimo jiné, i za účelem veřejného zájmu. Bude však třeba udělat rozhodnutí na dlouhou dobu, protože jedině tak můžeme v této lokalitě investovat s nějakou perspektivou a určitou návratností.

Pokud vím, na radnici již proběhla schůzka, na níž byl i pan architekt. Jaký by byl mediální výstup z toto setkání?
Schůzka proběhla velmi pozitivně, odnesli jsme si úkoly, které je nutné nyní udělat s tím, že další schůzka, nad již konkrétnějšími výstupy, proběhne koncem května.

Kdy by mohly být první vizualizace historické budovy i celé Tržnice?
Uvidíme, zatím bych nerad sděloval konkrétní termín, panu profesoru Hájkovi jsme dali volnou ruku. Jsem přesvědčen, že právě on by mohl vymyslet tvář celé této lokality tak, aby se na ni Olomoučané mohli dívat s obdivem i za 100 let.

Bývalé vysokoškolské koleje Marie Kudeříkové v Kateřinské ulici v Olomouci
Bývalou kolej v centru Olomouce přestaví na vědecký areál. Změní se i zvenku
Klára Melíšková jako komisařka Výrová v závěrečném dílu minisérie Vodník z cyklu Detektivové od Nejsvětější Trojice
Závěr Vodníka byl nejsledovanější pořad. Olomoucká komisařka se ještě neloučí