Lhůta pro zájemce o pětadvacetiletý pronájem atraktivní lokality skončila v úterý a město do té doby obdrželo podle informací Olomouckého deníku jednu nabídku.

Vedení radnice se k výsledku nevyjádřilo a zatím nezveřejnilo ani počet nabídek podaných v koncesním řízení.

„Dokud komise nevyhodnotí a nedoporučí radě další postup, nebudeme zveřejňovat žádné informace z řízení. Ani to, zda se někdo přihlásil, nebo kolik lidí se přihlásilo,“ sdělil Olomouckému deníku náměstek primátora Matouš Pelikán.

Tradiční sobotní trh v Olomouci, 4. září 2021
"Ukončená" olomoucká tržnice v říjnu nezavře. Ve hře je prodloužení smlouvy

Studie předurčuje řešení 

Takzvané předběžné tržní konzultace vedla radnice se třemi zájemci. Dva z nich, které oslovil Olomoucký deník, poukazovali na to, že architektonická studie dává velmi málo prostoru a předurčuje soukromému investorovi jak prostorové řešení, tak i faktické provedení rekonstrukce tržnice.

„Celkově městem uvažovaná koncepce a podmínky provozování neumožňují naplnit náš dlouhodobý záměr realizovat v lokalitě tržiště na špičkové úrovni. Za těchto podmínek nepovažujeme za možné se vůbec koncesního řízení zúčastnit,“ reagoval v září Petr Hlávka, mluvčí dosavadního nájemce, společnosti Tržnice Hopa, podnikatele Richarda Morávka.

Pozemky má v pronájmu do konce ledna příštího roku.

Majitel budovy olomoucké tržnice podnikatel Pavel Široký. Koláž: DENÍK
Nový majitel tržnice: Sloužit bude dobrému jídlu, chceme i šanci ovlivnit okolí

Bez pozemků podmínky neakceptoval

Podobně to viděl i další potenciální investor a vlastník historické budovy tržnice Pavel Široký. Objekt v Kateřinské ulici, někdejší jatka, koupil podnikatel v roce 2019 za 40 milionů korun s vizí, že mu vdechne život a promění nevzhledné okolí.

Budovu nakonec jen vyčistil. Bez dlouhodobého pronájmu sousedních pozemků podle něj nedává investice smysl.

„Objekt prodáváme. Podmínky, jak byly předloženy, nejsou akceptovatelné. Rozhodli jsme se dát šanci někomu jinému,“ uvedl v září podnikatel.

Nevšední bar Zahrada na třídě Svobody v centru Olomouce, listopad 2021
Zahrada s barem v centru Olomouce nadchne unikátní atmosférou

Nabídka od jediného zájemce

Jediným zájemcem o pronájem pozemků je olomoucký podnikatel Richard Benýšek, jím založený Olomoucký spolek okrašlovací. Ten také nabídku podal.

„Do venkovní plochy jsme připraveni nainvestovat 25 milionů korun a současně máme a garantujeme takové prodejce, kteří budou prodávat svoje výpěstky či výrobky. A provoz umíme zahájit okamžitě,“ informoval Benýšek.

Město má vymyšlený i plán B, pokud by účastník koncesního řízení neuspěl. Do plochy investuje a trhy bude provozovat prostřednictvím svého Výstaviště Flora.

„Bude realizovat provoz zelných trhů a město bude na své náklady řešit potřebnou investici,“ sdělil náměstek Pelikán.

Tradiční sobotní trh v Olomouci, 4. září 2021
Tržnice v Olomouci končí, má se komplet vyklidit. Radnice hledá investora

15 milionů investice

Postupně, během tří let, by mělo investovat zhruba 15 milionů korun, jak v rámci soutěže očekává od soukromého investora.

„To jsou náklady, které, nevzejde-li žádný provozovatel, by mělo realizovat město, pokud bychom šli do té míry,“ uvedl náměstek.

Ať už bude tržiště provozovat soukromník či město, podle náměstka Pelikána mohou Olomoučané počítat s tím, že na jaře bude trh v provozu, jak jsou zvyklí, byť v omezené míře vzhledem k předpokládaným stavebním činnostem.

„Zelné trhy na jaře začnou. Chceme, aby provoz trhů byl kontinuálně zachován,“ ujistil.