„Situace je kritická, Trusovka vyschla, ryby jsou stažené v tůni pod splavem. V neděli večer a ráno jsme odlovili zatím dvanáct tisíc kusů ryb, večer budeme pokračovat. Na Trusovickým potoku něco takového nepamatuji, letos je to obzvlášť kritické,“ okomentoval situaci v pondělí odpoledne Josef Faltýnek, hospodář olomoucké pobočky Českého Rybářského svazu.

Rybáře upozornil telefonátem občan z Bohuňovic.

„Někdo šel okolo, viděl, že stav začíná být kritický, zavolal nám a my jsme začali ryby odlovovat,“ vysvětlil.

Plumlovská přehrada - 23. 7. 2018
Voda v plumlovské přehradě si výrazně pohoršila

Ryby převážejí do Oskavy

Celkem odlovili asi dvanáct tisíc kusů ryb, v pondělí večer je čekaly asi další tři tisíce.

„Jsou tam i chráněné ryby, jako je střevle potoční, jelec tloušť, hrouzek obecný, ale slovili jsme třeba taky štiku. Bylo tam i sedm pstruhů, ale pro ně jsme už bohužel přijeli pozdě, našli jsme uhynulé,“ řekl rybář.

Ryby převezli do Oskavy ke Štěpánovu.

„Tam voda je, mohou se dostat do Moravy,“ doplnil.

Horko přidělává starosti i Radomíru Bednářovi, předsedovi Českého rybářského svazu v Bohuňovicích, kde se starají o pstruhové potoky.

„Voda je teplá, není tam kyslík, je to všude stejné. V tomto horku lososovité ryby nejde ani převážet. Čekáme na to, jak to dopadne,“ konstatoval.

Ilustrační foto
Voda do lahve v restauraci zdarma! Olomoucký projekt se šíří po celém Česku

Vedra pokračují

Jenže meteorologové chladnější počasí s deštěm neslibují. Aktuální výhled až do čtvrtka avizuje teploty atakující až 36 stupňů Celsia.

„V úterý bude skoro jasno až polojasno, odpoledne při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo i bouřky. Nejvyšší teploty 31 až 34 stupňů. Ve středu a ve čtvrtek by měla být denní maxima až 36 stupňů,“ píší meteorologové na webových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu. 

Práce na opravě tramvajové trati v Brněnské ulici v Olomouci. Konec července 2018
V Brněnské už rostou nové zastávky i podchod