„Jednalo se o plánovaný přesun. Na těchto krátkodobých instalacích díla jsme se předem dohodli s odborem památkové péče krajského úřadu, kapitulou i arcibiskupstvím,“ vysvětlil vedoucí odboru kultury magistrátu Radim Schubert.

Monumentální trůn s křížem má lidem připomenout tradici křesťanské kultury v naší zemi a to, co je podle autora v dnešní době tolik potřebné – základní pravidla mezilidských vztahů a slušného chování člověka k člověku, což je také obsaženo v desateru přikázání.

Nerealizovaný návrh architekta Lumíra Lýska na komerčně-administrativní centrum v proluce mezi budovou Moravského divadla a hotelem Gemo na třídě Svobody
Budova Jednoty a proluka u hotelu Gemo. Podívejte se, co tam mohlo stát

Trůn má podle tvůrce zobrazovat místo, které má v sobě každý člověk.

„Jakýsi pomyslný piedestal, na který si můžeme dosadit své představy, touhy, přání, tajné myšlenky nebo třeba i něco, co bychom rádi řekli nahlas nebo vykřičeli do světa, jen nevíme jak,“ přiblížili organizátoři přehlídky.

Ocelová socha vznikla v roce 2016 a o dva roky později na ni autor umístil tři reliéfní nápisy, tři tázací věty, čímž dále posunul možnosti souvislostí a výkladů symboliky tohoto díla. Chápání těchto souvislostí už tvůrce ponechává na vnímavosti každého diváka.

Na Václavském náměstí stojí obří trůn. Další umělecké dílo letošního sochařského festivalu Sculpture Line oživilo Olomouc. Listopad 2023
U dómu v Olomouci stojí obří trůn s křížem. Co znamená a co na něj říkáte?

Náměstí plné ocelových klavírů?

S umělcem jedná odbor kultury o instalaci dalšího díla. Uznávaný sochař, kterému se Olomouc zalíbila, by zde rád vidět své ocelové klavíry, z jejichž hodní desky se šikmo k nebi zvedají kříže.

„Jednáme už dva nebo tři roky. Pian je celkem deset a zaberou velkou plochu,“ prozradil Schubert přípravy další možné umělecké intervence ve veřejném prostoru v Olomouci.

Umělec navrhuje umístit klavíry na Horní nebo Dolní náměstí.

Klavíry sochaře Antonína Kašpara na Krakonošově náměstí.
Sochař umístil do náměstí v Trutnově šest železných klavírů

Během loňského ročníku unikátního festivalu Sculpture Line se objevily v olomoucké Opletalově ulici Andělé moří, kovové manty autora Michala Trpáka.

Již brzy přibydou v Bezručových sadech slibované Záchranné čluny navržené vizuálním umělcem Johannesem Pfeifferem.

„Povolení máme. Objevit by se zde měly v horizontu několika týdnů,“ dodal Schubert.

Andělé moří plují nad hlavami lidí v Opletalově ulici. Do Olomouce zavítal další ročník přehlídky Sculpture Line, 17. října 2023
V centru Olomouce se vznášejí obří manty. Další sochy přibudou, budou nasvícené

Olomouc se zapojila do projektu Sculpture Line již v roce 2018. Tehdy přizdobila jezírko ve Smetanových sadech populární Velká žlutá chobotnice, jak své dílo nazval autor Viktor Pauš. Spolu s rozměrným hlavonožcem se v parku objevila obří žraločí ploutev vystupující z trávníku.

V dalších ročních přehlídky, která představuje sochy a výtvarné objekty předních domácích i mezinárodních tvůrců „pod širým nebem“, přímo v ulicích města, následovaly třeba Stvůra sochaře Jana Dostála v Rudolfově aleji nebo bronzové sochy lidoopů u vstupu do Smetanových sadů.