Památku stojící na mírném návrší v historickém jádru obce by měl do budoucna opustit obecní i stavební úřad a pokud se Tršicím podaří získat desítky milionů korun, dostane nový kabát.

Alespoň taková je vize současného vedení obecní samosprávy, které již podniká konkrétní kroky.

„Prostory obecního úřadu vyžadují určitý komfort. Nejen pro zaměstnance, ale také pro občany. Obecní úřad na zámku, to není šťastné řešení a je škoda, aby tak krásný, památkově chráněný zámek neměl adekvátní pozornost. To bychom chtěli změnit,“ uvedl starosta Tršic Pavel Kováček.

Obec již má vytipovanou vhodnou alternativu. O získání nemovitosti, kde se nabízejí i další možnosti využití, již jedná se zemědělským družstvem.

„Zároveň bychom v budově zřídili domov pro seniory bez pečovatelské služby. Je to velký objekt se zajímavým potenciálem. Vše je již rozjednáno a rozpracováno, jsme před zpracováním studie,“ popisoval starosta.

Zámek je v dobrém technickém stavu a nevyžaduje okamžitou finanční injekci.

„Až na elektroinstalaci, která je zastaralá a na řadu by měla přijít v příštím roce,“ sdělil Pavel Kováček.

„Střecha nevolá po rekonstrukci. Investici však potřebují klempířské části, zejména okapy. Některá okna jsou ve špatném stavu,“ zamýšlel se.

Náklady na celkové opravy památkově chráněného patrového objektu, k nimž by mohlo dojít v nejbližších 10 letech, odhaduje v řádu desítek milionů korun.

„Bavíme se o rekonstrukci nádvoří, fasády. Bez dotací do toho nepůjdeme, ale věříme, že uspějeme a zámku vrátíme jeho někdejší krásu,“ dodal.

Zámek je nyní zpřístupněn pouze částečně. V přízemí se nachází muzeum s atraktivními exponáty ilustrujícími historii obyvatel Tršic.

Skupiny turistů, kteří by měli o návštěvu zájem, si mohou prohlídku domluvit se správkyní muzea. Vidět mohou i sedm metrů hlubokou hladomornu v podzemí, která je vytesaná z části ve skále. Nad ní jsou zachovány dvě vězeňské kobky.