Postoj ředitele uvedl do pohybu i aktivisty, kteří chtěli v neděli uspořádat v obci demonstraci a plánují spanilou jízdu napříč kraji. Ředitel Petr Vrána se ale od podobných akcí distancuje.

„Rozhodně nejsem žádný popírač, ale vadí mi stávající systém, který má spoustu hluchých míst. Dva týdny jsme se striktně drželi nařízení, ale zjistili jsme, že některé věci nejsme schopni garantovat. Nošení roušek po dětech ve třídách nevyžaduji, je dobrovolné. Zároveň ale respektuji, pokud někdo roušku v hodině má, vše je na bázi dobrovolnosti,“ uvedl ředitel ZŠ a MŠ v Troubkách Petr Vrána.

Ten má výhrady i ke způsobu testování žáků antigenními testy, které jsou podle něj neprůkazné - škola proto vážně uvažuje o pořízení citlivějších PCR.

„Od zahájení testování jsme na škole nezaznamenali žádný pozitivní záchyt. Myslím si, že v momentě, kdy je test žáka negativní, je rouška zbytečná,“ soudí.

Učitelé nosí ve třídách respirátory nebo obličejové štíty, někteří už mají za sebou i očkování.

Školu nyní kvůli rotačnímu způsobu výuky navštěvují pouze tři třídy a jedna speciální. Od pondělí se ale mají vrátit i žáci druhého stupně.

Kvůli postoji ředitele k nošení roušek se sešla i obecní rada a na škole probíhá kontrola krajské hygienické stanice, která zatím není uzavřená.

Starosta ředitele brání

Starosta Troubek Radek Brázda se za ředitele postavil.

„Nemohu hovořit za všechny členy Rady obce, která je v pozici zřizovatele školy. Když jsem si ale pročítal mimořádná opatření k nošení roušek ve školách, tak pokud jsem je četl dobře, nebyla školám uložena povinnost vymáhat dodržování tohoto opatření. Tudíž způsob, jakým funguje nošení roušek v naší škole, je podle mého názoru v pořádku,“ řekl starosta.

Ten podle svých slov nechápe, proč by měly děti ve škole nosit roušky, pokud mají negativní test na covid-19.

„Ve školkách mohou být děti bez nich a teď už i bez testů. Naproti tomu ve školách, kde se testuje, roušky být musejí. Tomu opravdu nerozumím,“ poznamenal Radek Brázda.

Od demonstrace upustili

Na podporu ředitele školy se měla konat v neděli 9. května demonstrace v Troubkách, od které ale nakonec organizátoři upustili. Aktivisté pouze projedou obcí v autech a nahlas zatroubí.

Škola i starosta obce se ale od podobných aktivit distancují, protože v nich nespatřují smysl.

„Protože by tato akce obyvatele Troubek nesjednotila, ale mohla je spíše rozhádat, od plánované demonstrace jsme upustili. Program tedy měníme a jako dar za odvahu panu řediteli pouze doručíme obrázky, které namalovaly děti z různých okresů. Určitě ale k jejich předání nedojde tento víkend, abychom osobu pana ředitele nepoškodili,“ řekl jeden z organizátorů Zdeněk Zapletal ze Zlína.

V neděli tedy jen pomalu projedou auta obcí a zatroubí na podporu ředitele. Sdružení, které akci pořádá, je, jak dodal, apolitické.