Unikátní barokní památku na Horním náměstí uctí Olomouc od půl deváté večer koncertem Moravské filharmonie pod širým nebem přímo v sousedství kamenného monumentu.

V podání filharmoniků, sólistů a sboru Moravského divadla a Akademického sboru Žerotín zazní v kulisách historického centra Te Deum Antonína Dvořáka, Händelova Hudba k ohňostroji a Čajkovského Slavnostní předehra 1812.

Organizátoři však slibují pozoruhodný zážitek nejen hudební.

Součástí programu bude i malý barokní ohňostroj a nevšední představení doplní také střelci v historických uniformách a zvony olomouckých chrámů.

Meteorologové předpovídají na páteční večer příznivé počasí, v opačném případě by se koncert přesunul do sálu Reduta.

Pátečním hudebním představením odstartuje v Olomouci víkendový program Dnů evropského dědictví. Ten mimo třicítky otevřených památek a zajímavých prostor nabídne i sobotní jarmark na Horním náměstí. VÍCE k PROGRAMU ZDE

Otec díla se jeho dokončení nedožil

Velkolepý Sloup Nejsvětější Trojice začal na hlavním olomouckém prostranství stavět v roce 1716 olomoucký kameník Václav Render.

Ten se ale dokončení díla, které je dnes největším barokním sousoším ve střední Evropě, nedožil. Zemřel v roce 1733, přičemž veškerý svůj majetek odkázal na dokončení monumentu.

Sloup byl po nemálu komplikací dostavěn v roce 1753, jeho slavnostního vyvěcení o rok později se zúčastnila císařovna Marie Terezie.

Olomoucký Sloup Nejsvětšjší Trojice jako pozoruhodné umělecké dílo je v současnosti pravděpodobně i největším monumentem svého druhu vůbec. V roce 2000 byl zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO