Na unikátní památce zapsané na seznam UNESCO kvůli technické závadě nefungovala zemní svítidla umístěná v dlažbě okolo sloupu.

Lidé procházející Horním náměstím tak po mnoho večerů a nocí míjeli sloup Nejsvětější Trojice zahalený do tmy.

Až na upozornění Olomouckého deníku, se v pondělí dopoledne na místo vydali pracovníci Technických služeb města Olomouce a osvětlení znovu zprovoznili. 

Šetření energií? Špatné místo

Pohled na turisty vyhledávaný a kouzelně nasvícený Sloup Nejsvětější Trojice si nenechá Michal z Olomouce při večerní procházce přes Horní náměstí nikdy ujít. V posledních dnech byla ale o tento pohled ochuzen.

„Proč už není nasvícený Sloup Nejsvětější Trojice? Všiml jsem si toho již přede dvěma týdny, náměstí bylo mnohem temnější než obvykle. Nechodím tam každý večer, ale ani minulý týden, ani teď o víkendu reflektory nefungovaly, sloup byl celý ve tmě. Jestli je to kvůli šetření energií, tak dle mého unikátní památka UNESCO není pro to nejvhodnější místo,“ poznamenal Olomoučan.

To, že z nočního Horního náměstí zmizela nasvětlená barokní dominanta, zaznamenal také Filip, provozní jedné z restaurací v historickém centru města.

„Samozřejmě, že jsem si toho všiml, chodím přes Horní náměstí pravidelně v noci z práce. Člověk je na svítící Trojici už zvyklý a najednou je tam místo ní jen tma. Nefunguje to určitě minimálně týden,“ odhadl mladík.

Potemnělá Trojice v sobotu zaskočila také Tomáš Kačer ze Znojemska. Chtěl se u památky vyfotit s přítelkyní, když se vraceli z kavárny.

"Morový sloup nebyl osvětlen. Mohlo to mít ještě větší atmosféru. Škoda. Ale i tak je olomoucké náměstí krásné a město se má čím pyšnit," uvedl student.

Přes dva týdny bez všimnutí

Podle informací Olomouckého deníku bylo osvětlení Sloupu Nejsvětější Trojice mimo provoz už od pátku 8. února.

Pracovníci Technických služeb města Olomouce o výpadku zemních svítidel umístěných kolem sloupu bohužel po celou dobu nevěděli.

Na podnět redakce Olomouckého deníku vyjeli v pondělí dopoledne osvětlení unikátní dominanty zkontrolovat. 

„Zjistili jsme, že se jedná o výpadek jištění svítidel. Občas se to stává, například když je delší dobu deštivé počasí,“ uvedl vedoucí provozovny veřejné osvětlení Robert Svitavský.

Osvětlení Sloupu Nejsvětější Trojice prochází podle něj pravidelnými kontrolami.

„Ta poslední proběhla podle našich záznamů 21. ledna. Tehdy ale ještě bylo všechno v pořádku,“ dodal Robert Svitavský.